Kartka z historii szkoły.

Początki szkoły w Mogilnie sięgają czasów odległych. W 1815 roku mieszkańcy rozpoczęli starania o utworzenie szkoły deklarując opłacanie składek. Na stanowisko nauczyciela Urząd  Ekonomii Narodowej Pabianic wyznaczył Adama Górzyńskiego . Jego roczne uposażenie w gotowiźnie określono na 112 zł. oprócz tego miał otrzymywać od włościan odpowiednią ilość zboża.  Nauka jednak wkrótce w tej szkole ustała.  W 1820 roku ponownie uruchomiono szkołę do której uczęszczało 30 dzieci. Od roku 1835 nauczycielem w szkole był Jan Delost, od 1838  Wojciech Perski, później Walenty Garski, a od 1855 roku Ewaryst  Skrzyński. Na podstawie danych kościelnych w 1872 roku na terenie parafii dobrońskiej działały dwie szkoły: w Chechle i Mogilnie. W latach 1899-1901 wykaz szkół zawiera także szkołę w Mogilnie. W 1909 roku zbudowano budynek szkolny istniejący do początku lat 80 tych XX wieku .W szkole pracował jeden nauczyciel. W okresie międzywojennym do 1935 roku kierownikiem szkoły w Mogilnie był  Bronisław Staniak./ na zdjęciu ze swoimi uczniami/.

W roku szkolnym 1933/34 do szkoły uczęszczało 107 uczniów a rok później 123 uczniów. Po  II wojnie światowej w szkole nadal trwało nauczanie które od 1956 roku prowadziło dwóch nauczycieli. W 1964 roku do szkoły doprowadzono prąd elektryczny a uczniowie oglądali pierwsze audycje telewizyjne. Do 1974 roku szkoła była pięcioklasowa, a później trzyklasowa. Kierownikami i dyrektorami szkoły byli od końca lat 50 –tych  Leonard Grabowski, Izabela Grabowska, Barbara Wlazło, od 1971 roku Barbara Gorządek, od 1988 roku Eugenia Kozłowska, a od 1990 roku Janusz Szerffel.

Nowo wybudowana i oddana do użytku w czerwcu 1994 roku szkoła stała się szybko wizytówką środowiska. Wybudowana została przez samorząd  gminny przy czynnym wsparciu mieszkańców Mogilna. Oficjalne otwarcie szkoły z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich i gminnych nastąpiło 11 czerwca 1994 roku. Stanowisko dyrektora objął mgr Janusz Szerffel. W tamtym czasie otwarcie trzeciej szkoły podstawowej w gminie rozwiązywało trudności lokalowe pozostałych szkół, w szczególności szkoły w Dobroniu. Początkowo planowana jako szkoła z trzema oddziałami i przedszkolem pomieściła od 1 września 1994 roku osiem klas i oddział zerowy. W tym czasie uczęszczało do niej ponad 140 uczniów. Wkrótce uruchomiono w placówce stołówkę i pierwszą w gminie pracownię komputerową. W roku szkolnym 1999/2000 stanowisko dyrektora objął mgr Andrzej Nowicki. Od tego roku w szkole organizowane są festyny gminne z okazji Dnia Dziecka. W 2000 roku odbyła się pierwsza w gminie uroczystość nadania szkole imienia Władysława Stanisława Reymonta. W 2004 roku rodzice ufundowali szkole sztandar.

Szkoła posiada także swoje logo.