• Scenariusz lekcji języka polskiego kl.4

        •  

          Klasa: IV

          Data: 11.03.2020 r.

          Prowadząca: Magdalena Sokołowska

           

          Temat:  Bazyliszek w teatrze.

           

          Cele kształcenia /wymagania ogólne z podstawy programowej/:

          Uczeń:

          •             opowiada o wydarzeniach przedstawionych w utworze;

          •             analizuje dzieło malarskie;

          •             rozróżnia elementy realistyczne i fantastyczne w dramacie;

          •             wskazuje w tekście bohatera głównego i bohaterów drugoplanowych;

          •             tworzy szczegółowy plan wydarzeń;

          •             wyszukuje informacje  w tekście;

           

          Nacobezu: /cele dla ucznia/

          •             opowiesz o wydarzeniach w tekście;

          •             ułożysz plan wydarzeń w legendzie;

           

          Metody: - analiza dzieła malarskiego

                         - metoda aktywizująca - myślowe kapelusze de Bono

                         - metoda uczenia się w małych zespołach

           

          Formy pracy:  - praca grupowa

                                    - praca indywidualna

           

          Pomoce:  - prezentacja multimedialna /TIK/

                            -  https://epodreczniki.pl/a/czy-lustro-moze-sluzyc-do-obrony/D14meEcoa  /TIK/

                           - multibook - nagranie słuchowiska o bazyliszku /TIK/

                           -  podręcznik

                           - karty pracy

                           - szablony „myślowych kapeluszy”

           

          Przebieg lekcji:

          Część wstępna:

          1.            Sprawdzenie pracy domowej.

          2.            Podanie tematu i celów lekcji.

          3.            Przypomnienia pojęcia „legenda” oraz treści legend, poznanych na poprzednich lekcjach .

           

          Część właściwa:

          1. Prezentacja  fotografii rzeźb, obrazów i ilustracji przedstawiający bazyliszka. /PPT/

          2. Uczniowie porównują zdjęcia z obrazem T. Ociepki przedstawionym w podręczniku , wymieniają 

               cechy wspólne.

          3. Drama: zabawa „lustro” / uczniowie w parach, jedna osoba jest lustrem drugiej/.

          4. Wysłuchanie nagrania – słuchowiska „Legendy o warszawskim bazyliszku”.

          5. Analiza tekstu w podręczniku. Zwrócenie uwagi na charakterystyczny zapis tekstu /dramat/

          6. Uczniowie w parach wypełniają tabelę – praca z tekstem /miejsce, czas, bohaterowie, zdarzenia/.

           7. Odczytywanie wyników pracy.

           8. Wieść o Bazyliszku – uczniowie analizują sytuację z wykorzystaniem „myślowych kapeluszy”.

          9. Redagowanie planu wydarzeń – praca w grupach.

           

            Część końcowa:

          1. Symulacja – uczniowie w parach symulują rozmowę telefoniczną z osobą, której nie było w szkole i która

          dzwoni do kolegi, aby dowiedzieć się, o czym była mowa na lekcji języka polskiego – podsumowanie zajęć.

          1. Zadanie pracy domowej  - dokończyć zapis planu wydarzeń w legendzie.
          2. Zapowiedź kontynuacji tematu na następnych lekcjach – opis postaci z legendy.