•  

          Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI 

          z wykorzystaniem platformy WWW.epodręczniki.pl  /TIK/

          Prowadząca: Agnieszka Woźniak

          Temat: Obliczanie pól czworokątów.

          Cele lekcji:

          Uczeń:

           -  rozpoznaje czworokąty na podstawie podanych własności;
           -  rysuje czworokąty na podstawie podanych własności;
           -  posługuje się pojęciami dotyczącymi geometrii;
           -  zna wzory na obliczanie pól i potrafi  je  wykorzystać w zadaniach;
           -  stosuje własności czworokątów.

           

          Pomoce dydaktyczne:  wzory na pola czworokątów oraz zadania  ze strony internetowej WWW.epodręczniki.pl 

                                                /TIK/

          Metody: ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem komputera i Internetu.

           

          Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

           

          Przebieg lekcji:

          1. Sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
          2. Uruchomienie na komputerach strony internetowejhttps://epodreczniki.pl/a/obliczanie-pol-i-obwodow-czworokatow/D4b0nyfC6  /TIK/
          3. Przypomnienie i utrwalenie wzorów na pola czworokątów –wykorzystanie wiadomości z powyższej strony. Samodzielne wykonanie zadania nr.1 z platformy (Połącz w pary figurę z opisem obliczania jej pola).
          4. Wykonanie przez  uczniów  w zeszytach zadania 5 (Oblicz pole figury przedstawionej na rysunku.). Wykorzystanie wzorów na pola czworokątów. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania. (Można za pomocą platformy sprawdzić odpowiedzi.)
          5. Wykonanie zadań 8 i 13 z wykorzystaniem dynamicznej karty pracy o następującej treści:

          Zadanie 5

          Przesuń punkt P tak, by utworzyć inny prostokąt o polu równym 20 cm2.

          Zadanie 8

          Narysuj: prostokąt, kwadrat, równoległobok, romb i trapez, tak aby każda z figur miała pole równe 36 cm². Sprawdź poprawność wykonania rysunków budując takie same figury z dynamiczną kartą pracy. Ustaw wierzchołki tak, by otrzymać kolejne figury o takich samych wymiarach, jak w zeszycie.

          1. Wykonanie w zeszycie zadania 19 o treści:

           

          Na grządkę w kształcie trapezu prostokątnego o podstawach 4,5 m i 2,5 m

          i wysokości 4 m trzeba wysypać torf. Jeden worek torfu wystarcza na 6 m² powierzchni. Ile najmniej worków torfu trzeba kupić?

           

          Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i na bieżąco sprawdza poprawność rozwiązywania zadań. Ocena za rozwiązane zadania w zeszycie.

           

          1. Zadanie pracy domowej

          Wykonaj zadania – nr 11,12,14,15,16 z platformy  /TIK/