• KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH Z WYKORZYSTANIEM NARZĘDZI TIK

Temat zajęć: Gry i zabawy online rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową

Czas trwania: 60 minut

Uczeń: klasa 3 szkoły podstawowej

Cel główny: usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz procesów koncentracji i uwagi.

Cele szczegółowe: uczeń ćwiczy orientację przestrzenną oraz koordynację wzrokowo-ruchową, rozwija logiczne myślenie a także ćwiczy pamięć i spostrzegawczość.

Metody:

· metoda pokazowa

· aktywizująca

· praktyczna (ćwiczenia)

Forma pracy: indywidualna

Środki dydaktyczne:

· laptop

· Internet

· tablica interaktywna wraz z pisakiem

· rzutnik multimedialny

· platformy i strony internetowe

· oprogramowanie edukacyjne eBeam

Przebieg zajęć:

1. Gra “Znajdź różnice” Platforma edukacyjna dla dzieci https://www.buliba.pl/

Gra wyświetlana jest za pomocą rzutnika na tablicy interaktywnej. Uczeń dokładnie przygląda się dwóm, z pozoru takim samym obrazkom. Jego zadaniem jest znalezienie 10 różnić i zaznaczenie ich za pomocą specjalnego pisaka na jednym z obrazków (dolnym lub prawym). Po znalezieniu wszystkich niezgodności nauczyciel wybiera kolejną ilustrację.

· usprawnianie percepcji wzrokowej

· rozwijanie spostrzegawczości

· ćwiczenie koncentracji

1. Gra “Segregowanie przedmiotów”. Platforma edukacyjna dla dzieci https://www.buliba.pl/

Gra wyświetlana jest za pomocą rzutnika na tablicy interaktywnej. Zadaniem dziecka jest posegregowanie przedmiotów z rozsypanki według różnych kategorii (np. według kolorów, przeznaczenia, materiałów z jakich są zrobione czy też wspólnych cech). Uczeń wybiera i przesuwa przedmioty za pomocą interaktywnego pisaka. Po ukończeniu jednej mini gry nauczyciel wybiera następną.

Cele operacyjne:

· ćwiczenie umiejętności klasyfikacji pojęć

· usprawnianie logicznego myślenia

2. Gra “Memory” Platforma edukacyjna dla dzieci https://www.matzoo.pl/

Gra wyświetlana jest za pomocą rzutnika na tablicy interaktywnej. Do wyboru mamy 5 poziomów trudności, różniące się liczbą elementów. Uczeń zaczyna zabawę od najłatwiejszego tj. od 8 elementów (4 pary). Celem gry jest odkrycie par obrazków. Dziecko po kolei odwraca kwadraciki klikając pisakiem i zapamiętuje jaki symbol się pod nim ukrywa, kiedy znajdzie 2 takie same obrazki zostają one odsłonięte. Gra kończy się, kiedy zostaną odkryte wszystkie karty. Nauczyciel zwiększa poziom trudności.

· trening pamięci

· doskonalenie koncentracji i spostrzegawczości

· usprawniane szybkiego kojarzenia

Ocena pracy ucznia:

Podczas przeprowadzania zajęć rewalidacji z wykorzystaniem narzędzi TIK nauczyciel zwrócił uwagę na większą aktywizację, chęć i motywację pracy u ucznia. Takie zajęcia są dla dziecka atrakcyjną formą pracy, co wpływa na ich efektywność.

Farmas Monika