im. Władysława Stanisława Reymonta

Czas trwania: 1 godzina lekcyjna

Klasa: IV

Data: 07.11.2019r.

Temat: Z historią na Ty – lekcja powtórzeniowa.

1. Założenia metodyczne

Cel główny lekcji:

Przygotowanie do pracy klasowej poprzez powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących zagadnień z działu I, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kształtowanie kompetencji kluczowych-wiedza, umiejętności, postawy. Zastosowanie TIK.

Cele operacyjne:

Mój uczeń po skończonej lekcji potrafi:

- scharakteryzować  nauki badające przeszłość;

– porównać sposób zdobywania wiedzy przez historyka i archeologa;

– podać przykłady różnego rodzaju źródeł historycznych;

– podać przykłady różnego rodzaju pamiątek historycznych i wyjaśnić, dlaczego są one ważne;

– wskazać tradycje rodzinne;

– sporządzić drzewo genealogiczne najbliższych członków rodziny;

– wyjaśnić, czym jest patriotyzm i w jaki sposób należy go wyrażać;

– wskazać lokalne zabytki i inne miejsca związane z dziejami regionu, np. pomniki;

– wyjaśnić, czym jest, historia, naród;

– opisać polskie symbole;

– wymienić najważniejsze święta państwowe i narodowe;

– dostrzec związki przeszłości z współczesnością;

– chronologicznie ułożyć epoki historyczne oraz wskazać ich daty graniczne;

– umiejscowić epoki, wieki, wydarzenia na osi czasu;

– uporządkować chronologicznie różne daty;

– przypisać określone wydarzenie historyczne do ery, epoki, wieku;

– obliczyć upływ czasu między różnymi wydarzeniami, w tym na przełomie obu er;

– odczytać informacje z osi czasu;

– posługiwać się cyframi rzymskimi;

– rozróżnić mapę od planu;

– charakteryzować różnego rodzaju symbole kartograficzne i odczytać informacje z mapy;

Metody pracy

• praca ze źródłami historycznymi ( mapa, plan, ilustracje, drzewo genealogiczne…)
          • rozmowa nauczająca
          • praca z osią czasu
          • metoda aktywizująca – mowa ciała
          • metoda aktywizująca – burza mózgów

Formy pracy

• indywidualna
          • zbiorowa
          • w parach

Środki dydaktyczne

• Karta pracy zawierająca zadania powtórzeniowe dotyczące analizy mapy, planu , drzewa genealogicznego ( zał.1.);
          • 24  kartoniki  prezentujące wydarzenia historyczne, z zapisanymi ważnymi datami historycznymi za pomocą cyfr rzymskich oraz arabskich (zał.2);
          • rekwizyty: magiczna skrzynia z piaskiem, korona ,berło, złota kula z sentencjami łacińskimi;
          • Źródła historyczne (monety, naczynia…);
          • oś czasu;
          • ćwiczenie do klasy IV :  Podsumowanie rozdziału I-Sprawdź czy potrafisz (s.22);
          • foliogramy interaktywne (Oś czasu, mapa historyczna, drzewo genealogiczne -TIK);
          • zdjęcia budynków (TIK);
          • scenka o Mieszku I : Trudna decyzja (zał.3.).
          1. Tok lekcji

Faza wprowadzająca

1. Ogniwo organizacyjno- porządkowe.
          • Powitanie
          • Sprawdzenie listy obecności
          • Podanie celu lekcji:Przygotowanie do pracy klasowej poprzez powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących zagadnień z działu I, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kształtowanie kompetencji kluczowych –wiedza, umiejętności, postawy.
          • Objaśnienie uczniom zasad pracy na lekcji powtórzeniowej – rozdanie kart pracy (zał.1)
          1. Zapis tematu lekcji na tablicy i w zeszycie.

Faza realizacyjna

1. „Historia vitae  magistra est” –  nauczyciel prowadząc rozmowę nauczającą powtarza zagadnienia dotyczące historii jako nauki o przeszłości, uczniowie wcielają się w rolę historyków i archeologów.
            2. Przypomnienie zasad przy tworzeniu drzewa genealogicznego - foliogram multimedialny ( TIK)
            3. Praca z kartą pracy – analiza zadania – Drzewo genealogiczne.
            4. Polacy jako naród –ojczyzna, patriotyzm, dziedzictwo narodowe, symbole narodowe- nauczyciel kieruje do uczniów pytania powtórzeniowe… (zapis na tablicy hasła: Polska)
            5. Praca z osią czasu- uczniowie analizują zapisy na osi czasu, uzupełniają oś symbolami jednostek czasowych- foliogramy interaktywne (TIK)
            6. Uczniowie otrzymują karty historyczne (zał.2.), w celu sprawdzenia umiejętności posługiwania się cyframi rzymskimi (praca w parach); zastosowanie cyfr rzymskich   w praktyce-  zdjęcia budynków (TIK).
            7. Korzystając z osi czasu, uczniowie przedstawiają epoki historyczne.
            8. Obliczanie czasu w historii pod kątem postawionych przez nauczyciela pytań:                    ( Jaki to wiek?, Kiedy zaczyna się i kiedy kończy wiek? Ile lat upłynęło?...)
            9. Nauczyciel przypomina uczniom elementy mapy -foliogram interaktywny (TIK).
            10. Analiza zadań z karty pracy :mapa i plan ( praca w parach).

Kontrola i ocena

Nauczyciel ocenia pracę uczniów według  wcześniej ustalonych zasad – aktywność nagrodzona ocenami, tytułem: „Król  Faktów”

Zadanie domowe

Przygotuj się do pracy klasowej z działu I. Rozwiąż zadania zamieszczone w ćwiczeniu (s.22).

Dla osób chętnych: Przygotuj scenkę teatralną, w której Mieszko I rozważa przyjęcie chrześcijaństwa na podstawie tekstu: Trudna decyzja (zał.3.). Termin realizacji- 2 tygodnie.

Zakończenie lekcji- podziękowanie…