• Nr 5

AFRYKA
          ŃSKIE
          SZKOŁY

Afryka to ogromny i zróżnicowany kontynent, mieszka na nim ponad 700 mln mieszkańców. W Afryce jest ponad 54 narodowości i tysiące plemion, klanów, ludów i grup etnicznych. Występują tam różne rodzaje szkolnictwa, które prezentują różny poziom.

Generalnie stan edukacji jest na bardzo słabym poziomie np. ponad połowa dzieci w Angoli nie chodzi do szkoły. W Afryce nadal jest wiele szkół, gdzie dzieci siedzą na podłodze lub na trawie. Można spotkać grupy młodzieży, które niosą ze sobą krzesła do szkoły. Zamiast zeszytów i piór, używają tabliczki i rysika.
          Do obowiązków dzieci należy też praca na polu nauczyciela.

Państwa są tak biedne, że nie mogą wyremontować szkół ani opłacić nauczycieli. Nauczyciel mówi wprost : "Jeśli chcecie, żebym was uczył, to musicie obrobić moje pole, bo ja muszę z czegoś żyć". Widzi się więc gromady dzieci, wędrujące do szkoły nie z tornistrem i książkami, ale z kopaczką, maczetą do wycinania buszu i miotełką. To są podstawowe przybory szkolne afrykańskiego dziecka.

Niestety klasy są przepełnione po 60, 70 a nawet 80 uczniów na jednego nauczyciela. Brak podręczników zmusza dzieci do pamięciowego "wkłuwania" materiału.

W 2007 roku UNICEF Polska włączył się do światowego projektu "Szkoły dla Afryki" , którego celem jest zapewnienie dostępu do edukacji dzieciom z najuboższych państw afrykańskich. W Polsce kampanię wspiera Ambasador Dobrej Woli - pani Natalia Kukulska, która odwiedziła Angolę, aby zapoznać się z prowadzonymi przez UNICEF programami edukacyjnymi.

Michasia Szmytka

Książki które polecam:

Polecam wam książkę pt.: „Pollyanna” – autorka Eleonor H. Porter

Pewnego dnia do małej miejscowości przyjeżdża Pollyanna. Jest ona wesołą dziewczynką i choć straciła rodziców, to nie brakuje jej optymistycznego podejścia do życia. Dzięki grze „w radość”, którą wszystkim proponuje, pokochało ją całe miasteczko. Ma dopiero jedenaście lat, a pomaga dorosłym i trochę młodszym w problemach, z którymi sobie nie radzą. Niestety Pollyanna zostanie wystawiona na próbę, w której nie będzie mogła jej pomóc nawet gra „w radość”.

Czy Pollyanna jeszcze kiedykolwiek się uśmiechnie? Dowiedzcie się sami!

A może i wy zagracie „w radość”? Spróbujcie! Zobaczcie jaki świat jest „barwny”!

Natalia Karpińska

Uśmiechnij się :)

Oto kilka cytatów uczniów z ich zeszytów szkolnych :

- ,,Układ oddechowy służy do wydalania płuc z organizmu.”

- ,,Na olimpiadzie w Atenach zawodnicy w jednej z konkurencji rzucali przeszczepami”

(ktoś miał za pewne na myśli oszczepy)

- ,,Bogurodzica" śpiewana była często na rozpoczęcie bitwy pod Grunwaldem.”

- ,, Matejko malował pod Grunwaldem.”

- ,, Henryk Sienkiewicz był znanym romantycznym poetą.”|

- ,, Kordian i hrabia Henryk byli bardzo podobni, chociaż różniło ich wszystko.”

- ,, Ślimaki są jadalne, ale tylko we Francji.”

- ,, Meduza żyje w jelicie grubym człowieka i jest szkodnikiem bardzo pożytecznym.”

- ,, Wisła płynąc przez Żuławy wpada w depresje.’’

- ,, Przez kilkadziesiąt lat Polska nie pokazywała się na mapie, bo była rozebrana.’’

- ,, Była to wyspa zdala położona od morza’’

- ,,   Bogumił ożenił się z Barbrą w dniu swojego ślubu.”

Łamigówki dla mądrej główki

Tylko złotówka

1 zł = 1 zł
          1 zł = 100 gr
          10 gr = 0.1 zł
          100 gr = 10 gr * 10 gr
          1 zł = 0.1 zł * 0.1 zł
          1 zł = 0.01 zł
          1 zł = 1 gr

Pytanie: Znajdź błąd w poniższym rozumowaniu

Jak to możliwe?

Dwaj ojcowie podarowali synom pieniądze. Jeden dał swemu synowi 150 zł, drugi zaś dał swojemu - 100 zł. Okazuje się jednak, że obaj synowie razem powiększyli swoje kapitały tylko o 150 zł.

Pytanie: Jak to wyjaśnić?

Składanka literowa

Zagadka ta polega na tym, by z podanych wyrazów wyjąć pc dwie lub trzy sąsiadujące ze sobą litery i z liter tych, ułożonych w takim porządku, w jakim następują po sobie wyrazy, utworzyć myśl. Składanka taka nie wymaga rysunku, ale też ze względu na swą "skromność" nie rzuca się w oczy.

W naszym przykładzie z wyrazów trzeba wyjąć po dwie obok siebie stojące litery i odczytać z nich przysłowie.

Wyrazy: szabelka - rozpęd - branka - cytra - tkanina - rzemień - kraksa - połów - kacyk - maszyna.

Odpowiedzi będą podane w następnym numerze

Co w szkole piszczy?

22 września br.  Odbył się mecz piłki nożnej chłopców. Rocznik 1999/2000.

Mecz był bardzo pasjonujący i do ostatniej minuty trzymał młodych zawodników w napięciu.

Reprezentanci naszej szkoły to :

•Hubert Piotrowski – bramkarz

•Oskar Mąkowski

•Olek Zajączkowski

•Mateusz Papuga

•Olek Poniński

•Dawid Szymczyk

Między sobą grały drużyny :

PTC Pabianice – I miejsce

Wola Zaradzyńska - II miejsce

Włókniarz Konstantynów- III miejsce

Mogilno Duże – IV miejsce

Burza Pawlikowie -  V miejsce

Zwycięzcą  serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Anita Grzegorzewicz

Nasza twórczość Zrób to sam!

KULKI KOKOSOWE

20-25 KULEK

Składniki:

1/2 kostki masła,

1/2 szklanki płatków owsianych,

1/2 szklanki wiórków kokosowych,

1/3 szklanki lukru,

1 łyżka zimnej wody.

Lukier:

1 szklanka cukru,

1/3 szklanki wody,

kilka kropli cytryny.

Do cukru wlać powoli ciepła wodę i cytrynę. Dokładnie wymieszać. Gotowy lukier powinien być biały i gęsty.

Przybranie:

Wiórki kokosowe lub kolorowa posypka

Sposób przygotowania:

1 Wymieszaj wszystkie składniki, możesz ugnieść je rękami.

2 Uformuj małe kuleczki i obtocz je w wiórkach kokosowych.

3 Ułóż kulki na papierze do pieczenia i włóż je na 1 godzinę do lodówki.