• Program projektu profilaktycznego -Wystarczy powiedzieć nie!

        • PROGRAM

          PROJEKTU PROFILAKTYCZNEGO

          „Wystarczy  powiedzieć nie!”

          Autorka: Magdalena Sokołowska

          1. Opis projektu

          „Wystarczy powiedzieć – nie!” to cykl zajęć warsztatowych, mających nauczyć młodego człowieka poprawnego zachowania się w sytuacjach ryzyka.

          Sytuacje te dotyczą pokus, jakie przynosi świat współczesny w postaci alkoholu, dopalaczy i mediów.  Zajęcia mają być prowadzone przy pomocy treningu kreatywności, połączonego z działaniami teatralnymi. Efektem warsztatów, poza umiejętnościami uczestników, ma być spektakl. Spektakl ów  mógłby być prezentowany innym, służąc  profilaktyce uzależnień.

          1.   Założenia programowe

           

                 Celem projektu jest pokazanie młodemu człowiekowi jak można sobie radzić w sytuacjach, gdy ktoś namawia go do picia alkoholu lub korzystania z innych równie szkodliwych pokus współczesnego świata. Niestety, młodzież często nie wie jakiemu systemowi wartości przyporządkować swoje działanie. Jak być asertywnym? Jak odmówić będąc poddanym presji grupy, a przecież w wieku dorastania znaczenie grupy jest większe niż rola rodziców i szkoły.

          W odpowiedzi na powyższe pytania ma pomóc dziecku mój  program.  

              

          Program w założeniu ma spełniać dwie funkcje. Pierwsza to terapia, której poddana będzie grupa uczniów uczestniczących w programie. Poprzez odgrywanie ról, tzw. dramę prowadzący zajęcia chcą dotrzeć do zasobów  psychiki uczestników, które pozwolą im rozwiązać poprawnie przedstawiony problem, problem dotyczący ich samych.

             

          Druga z funkcji to profilaktyka. Efektem zajęć ma być spektakl zawierający sceny z życia młodych ludzi. Doświadczane w szkole, na ulicy, w domu sytuacje ryzyka, jak chociażby picie piwa czy wina z dodatkiem dopalaczy są codziennością. Niestety, młodzi ludzie bardzo często nie wiedzą jak wtedy się zachować. Spektakl ma im podpowiedzieć, co w takich sytuacjach zrobić. A jak mówią statystyki, to właśnie w wieku kilkunastu lat młodzież doświadcza pierwszych kontaktów z alkoholem, prowadzących często do uzależnienia.

              

          1. Cele

                 Nadrzędne cele projektu to:

          • kształtowanie u ucznia właściwych zachowań w sytuacjach, w których narażony jest na ryzyko ulegania pokusom nałogów: picia alkoholu, przyjmowania używek typu narkotyki czy dopalacze;
          • kształtowanie  postaw asertywnych w sytuacjach stwarzających zagrożenie uzależnieniem;

           

          1.  Formy i metody działań
          • trening kreatywności połączony z działaniami teatralnymi,
          • odgrywanie ról,
          • drama

           

          1. Uczestnicy

          W zajęciach będzie uczestniczyć 12 uczniów klasy V Szkoły Podstawowej w Mogilnie Dużym - Grupa teatralna „Ci, którzy wychodzą poza kropki”.

          •  Opisany powyżej projekt spełnia funkcję profilaktyczną i terapeutyczną.
          • Prowadzący : Magdalena Sokołowska – nauczycielka języka polskiego Szkoły Podstawowej  w Mogilnie Dużym - nieodpłatne prowadzenie zajęć  w ramach realizacji godzin z art.42

          oraz  Janusz Ziarnik – pedagog, superwizor Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności.

           

          1. Wnioski i efekty  po zrealizowanym  projekcie:
          • Efektem zajęć realizowanych w ramach projektu był spektakl teatralny, którego wykonawcami byli uczniowie kl. V.  Premiera odbyła się 12.04.2016 r., dwukrotnie w tym dniu dla uczniów i po południu dla rodziców.
          • Na przedstawienie zostali zaproszeni nauczyciele i przedstawiciele uczniów ze szkół podstawowych gminy Dobroń – 19.04.2016 r.
          • W ramach  spotkania z nauczycielami odbyły się warsztaty metodyczne nt. „Spektakl teatralny jako metoda wychowawcza”.
          • Zajęcia teatralne w ramach projektu oprócz celu profilaktycznego przyczyniły się w dużej mierze do integracji grupy.

           

          Magdalena Sokołowska

           

           

           

          a strona może zawierać podstawowe informacje na temat twojej szkoły. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposobu dokonywania zmian znajduje się tutaj: http://help.edupage.org/