• Konspekt lekcji Przedmiot: język polski Klasa: V

        • Konspekt lekcji

           

          Przedmiot: język polski

          Klasa: V

          Data: 28.03.2019 r.

          Prowadząca: Magdalena Sokołowska

           

           

          Temat:  Wchodzimy w mitologiczne krainy. Herkules i złota łania w wyobraźni artystki.

           

          Cele kształcenia /wymagania ogólne z podstawy programowej/:

          Uczeń:

          • poznaje pojęcia „mit” i „mitologia”
          • opisuje sytuację przedstawioną na obrazie;
          • wypowiada się nt. uczuć wywołanych percepcją dzieła;
          • odnajduje i omawia elementy realistyczne i fantastyczne;
          • tworzy opowiadanie inspirowane dziełem malarskim;

           

          Nacobezu: /cele dla ucznia/

          • poznasz pojęcia „mit” i „mitologia”;
          • opiszesz sytuację przedstawioną na obrazie;

           

          Metody: - analiza dzieła malarskiego

                         - mapa skojarzeń

                         - metoda uczenia się w małych zespołach

                         

           

          Formy pracy:  - praca grupowa

                                    - praca indywidualna

           

          Pomoce:  - prezentacja multimedialna

                           - multibook

                           - tablica interaktywna

                           -  podręcznik

                           - karty pracy

                           - napisy na kartonikach: Herkules, Atlantyda, Uranos, Gaja, Chaos, Zeus, cyklopi, Posejdon, 

                               Hades, Demeter, Hestia Hermes, Hera, Apollo, Atena, Persefona

           

           

          Przebieg lekcji:

           

          Część wstępna:

          1. Sprawdzenie pracy domowej.
          2. Podanie tematu i celów lekcji.
          3. Wprowadzenie w nowy dział – mitologię.

                          

          Część właściwa:

          1. Wyszukiwanie w słowniku języka polskiego pojęć: mit i mitologia.
          2. Nawiązanie do wywieszonych nazw bóstw, zwrócenie uwagi na Herkulesa.
          3. Podanie informacji o pracy nad obrazem – układanie przez uczniów w grupach puzzli.
          4. Nauczyciel przybliża uczniom mit o Herkulesie, wyjaśnia tytuł obrazu i opowiada, w jaki sposób schwytał łanię ceryntyjską, kim była Artemida.
          5. Zapis notatki w zeszytach o tych postaciach – w grupach.
          6. Analiza dzieła malarskiego, pytania pomocnicze – uczniowie wypowiadają się na temat obrazu.
          • Gdzie może rozgrywać się ukazana scena?
          • Jak wyglądają postacie przedstawione na obrazie?
          • Jak myślisz, dlaczego tytułowy bohater jest niebieski?
          •  Czy ukazana scena jest fantastyczna, czy realistyczna? Uzasadnij swoją opinię.
          • Jakie kolory zauważasz? W jaki sposób zastosowane barwy wpływają na nastrój dzieła?
          • Które elementy obrazu sprawiają, że jest on pełen ruchu?
          • Jaka historia przychodzi Ci na myśl, gdy patrzysz na obraz?
          1. Nauczycielka  prosi, aby uczniowie w parach bardzo dokładnie przyjrzeli się obrazowi i starali zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Następnie pary układają pytania, które zadadzą innym, aby sprawdzić, jak zapamiętali treść obrazu.
          2. Wspólne redagowanie opisu sytuacji ukazanej na obrazie.

           

          Część końcowa:

          1. Symulacja – uczniowie w parach symulują rozmowę telefoniczną z osobą, której nie było w szkole i która dzwoni do kolegi, aby dowiedzieć się, o czym była mowa na lekcji języka polskiego – podsumowanie zajęć.
          2. Zadanie pracy domowej – ćw. 4 s. 199 p.  Objaśnienie.
          3. Zapowiedź kontynuacji tematu na następnych lekcjach.

           

           

           

           

           

           

          http://www.silviapastore.com/siteimages/images/New/hercules.png