• Projekt :Wszystko o książce. Z książką za pan brat.

• Projekt  realizowany w kl. VI na lekcjach języka polskiego

Autorka projektu :  Magdalena Sokołowska

Termin realizacji: 29.10.2015 r. – 09.11.2015 r.

Metoda :   projekt

Formy pracy: grupowa zróżnicowana

Cele:   uczeń

• poszerza  wiedzę o początkach piśmiennictwa w Polsce
          • propaguje czytelnictwo wśród rówieśników
          • dostrzega zalety czytania książek
          • zna polskich laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury
          • konstruuje ankietę i opracowuje jej wyniki
          • redaguje artykuł prasowy
          • współpracuje w grupie

ZADANIA DLA GRUP

Grupa I

Rozpoczynamy pracę metodą projektu pod hasłem : „Wszystko o książce. Z książką za pan brat!”.

Pracujecie w grupie. Pamiętajcie o zgodnym i sprawiedliwym podziale obowiązków i wywiązywaniu się z nich!  Za efekty   odpowiadacie wszyscy – na tym polega praca grupowa.

Na wykonanie zadań macie tydzień. Prezentacja odbędzie się 9  listopada 2015 r. w trakcie lekcji języka polskiego. Ocena za prezentację wg karty oceny pracy grupy.

Oto Wasze zadania:

1. Ułóżcie 6 pytań do ankiety „Co,  ile i jak czytamy?”
          2. Przeprowadźcie ankietę wśród uczniów kl. IV – VI.
          3. Opracujcie wyniki ankiety i sformułujcie wnioski.
          4. Zaproponujcie szkolną akcję propagującą czytelnictwo w szkole.

Grupa II

Oto Wasze zadania:

1. Przygotujcie prezentację o początkach piśmiennictwa w Polsce (8-10 slajdów):
          • średniowieczne skryptoria
          • benedyktyńska praca
          • pierwsze zdanie napisane po polsku /M.Rej/
          • polskie zabytki piśmiennictwa
          1. Wykonajcie replikę strony z księgi pochodzącej ze średniowiecza. /Praca plastyczna/
          2. Zgromadźcie słownictwo wokół tematyki „zabytki piśmiennictwa”.

Grupa III

Oto Wasze zadania:

1. Przygotujcie prezentację o polskich pisarzach Noblistach /1 slajd – 1 laureat/: H. Sienkiewicz, W.S.Reymont, Cz. Miłosz, W. Szymborska. Uwzględnicie krótką notę biograficzną oraz dorobek literacki.
          2. Zaprezentujcie  co najmniej jedną książkę autorstwa  każdego z  polskich Noblistów.
          3. Przygotujcie  informację o tegorocznej laureatce Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – forma plakatu /zawartość: biogram, zdjęcie, dorobek literacki, tematyka utworów/.

Grupa IV

Oto Wasze zadania:

1. Zgromadźcie wyrazy bliskoznaczne i pokrewne do wyrazu „książka”. /Na oddzielnej kartce każda/.
          2. Wykonajcie plakat zachęcający uczniów do czytania.
          3. Zredagujcie artykuł prasowy  pt. „Dlaczego warto czytać?”.
          4. Zgromadźcie związki frazeologiczne wokół wyrazu „książka” i „czytanie”.