• PROJEKT DLA KLASY IV Ułamki zwykłe w życiu codziennym i w szkole - lekcja matematyki

• PROJEKT DLA KLASY IV

„Ułamki zwykłe w życiu codziennym i w szkole”

lekcja matematyki

Instrukcja pracy nad projektem

1. W swojej grupie wybierzcie:

·        lidera - który zadba o to, by praca  przebiegała we właściwej atmosferze

i porządku oraz będzie aktywizował kolegów do działania,

·       korespondenta – umożliwiał będzie przepływ informacji pomiędzy grupą

a nauczycielem realizującym nadzór nad projektem.

1. Przydzielcie zadanie każdej osobie z grupy.
          2. Zastanówcie się wspólnie nad każdym zadaniem.
          3. Na realizację zadań macie trzy tygodnie.
          4. Podczas pracy nad zadaniami z projektu możecie konsultować się z nauczycielami, wspomagać Was mogą także rodzice i starsze rodzeństwo.
          5. Przygotowując projekt możecie korzystać z Internetu, własnych podręczników do matematyki i innych posiadanych lub wypożyczonych z biblioteki.
          6. Na zakończenie projektu każda grupa będzie prezentować efekty swojej pracy. Przygotowane plansze, ilustracje, krzyżówki, gry, układanki powinny być wykonane starannie, dokładnie i estetycznie a scenki rodzajowe przemyślane, wzbogacone o rekwizyty aby mogły wszystkich zadziwić.
          7. W trakcie prezentacji należy interesująco i żywo opowiedzieć o pracy grupy oraz jej efektach.
          8. Współpracujcie w grupie zgodnie i pomagajcie sobie nawzajem.

Grupa I

Zadania do wykonania

1. Ułóżcie zagadkę, której rozwiązanie będzie dotyczyło ułamków zwykłych.
          2. Przygotujcie historię ułamka zwykłego w formie krótkiej prezentacji multimedialnej.
          3. Przygotujcie różne praktyczne przykłady pojawiania się ułamków zwykłych w życiu codziennym-„Jaka to część całości ?” ( wykorzystując np. czekoladę, ciastka, wodę w szklankach, zegar itp.).
          4. Wykonajcie układankę - ułamki właściwe, niewłaściwe, liczby mieszane w postaci ilustracji lub wycinanek z kolorowego bloku. Układanka powinna posiadać instrukcję i opakowanie z napisem.

Grupa II

Zadania do wykonania

1.Na  podstawie zgromadzonych informacji ( od nauczycieli ) wykonajcie obliczenia  i zapiszcie je na planszach:

-jaką częścią wszystkich uczniów szkoły jest każda klasa?

-jaką częścią liczby każdej klasy są dziewczynki a jaką chłopcy?

-jaką część wszystkich pracowników szkoły stanowią nauczyciele?

-jaką część wszystkich sal lekcyjnych stanowią sale przeznaczone dla nauczania

zintegrowanego bez klasy „0”?

-jaką część liczby uczniów szkoły stanowią dziewczynki, a jaką chłopcy?

2.   Ułóżcie wierszyk lub piosenkę o ułamkach zwykłych i przygotujcie ciekawy sposób zaprezentowania.

3.     Przygotujcie grę domino „skracanie i rozszerzanie ułamków zwykłych”- instrukcję, klocki do gry z grubszego kartonu, opakowanie.

4.     Wykonajcie plakat informujący o tym w jakich dziedzinach życia pojawiają się ułamki zwykłe.

Grupa III

Zadania do wykonania

1. Przygotujcie krzyżówkę z hasłem „ułamki zwykłe”.
          1. Ułóżcie  zadanie tekstowe z wykorzystaniem dodawania i odejmowania ułamków zwykłych o jednakowych mianownikach. Zaprezentujcie je na planszy
          1. Wykonajcie kwadrat magiczny stosując dodawanie ułamków zwykłych o tych samych mianownikach.
          1. Opracujcie trzy różne formy ćwiczeń  dodawania i odejmowania liczb mieszanych. Zaprezentujcie je na planszy.

Grupa IV

Zadania do wykonania

1. Ułóżcie rebus , z którego odczytać można hasło: „Ułamki zwykłe”.
          1. Przygotujcie teatrzyk o porównywaniu ułamków zwykłych o tych samych licznikach i  mianownikach.
          1. Opracujcie grę planszową  „Ułamki zwykłe” . Wykorzystajcie poznane treści z tego  zagadnienia.
          1. Ułóżcie zadanie tekstowe z wykorzystaniem mnożenia ułamków zwykłych przez liczbę naturalną. Zaprezentujcie zadanie na planszy.

Powodzenia!

Agnieszka Woźniak

Tak wyglądała prezentacja wykonanych zadań przez uczniów.