Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/18
W dniu 22 czerwca 2018 r. zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Podczas części oficjalnej pani dyrektor wręczyła najlepszym uczniom naszej szkoły świadectwa z wyróżnieniem, odznaki wzorowego ucznia oraz nagrody książkowe. Najlepszym uczniem w tym roku szkolnym okazał się Jakub Pełka z kl. IV, który uzyskał średnią ocen 5,36. Otrzymał za najwyższe wyniki w szkole dodatkową nagrodę. Wakacyjny występ przygotowali uczniowie klasy V pod kierunkiem p. Agnieszki Woźniak i p. Aleksandry Retkiewicz. Dekoracją i innymi sprawami organizacyjnymi zajmowała się p. Monika Królak. Cieszymy się na wakacyjny odpoczynek.
Agnieszka Woźniak
Wycieczka do osady sportowej
W dniu 13 czerwca 2018r. dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mogilnie Dużym pojechały do Osady Sportowej.
Podczas wyjazdu uczniowie z klasy IV mogli sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z łuku i z broni pneumatycznej, wspinaczce ściankowej, parku linowym, a na koniec zmagań sportowy uczestniczyły w paintballu. Nie mogło zabraknąć gier i zabaw oraz wspólnego ogniska z pieczeniem kiełbasek i śpiewaniem piosenek.
Trzeba zaznaczyć, że wszyscy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni.
K.S
Rodzinny wyjazd do Teatru Wielkiego w Łodzi
,,Baletowa bajka od pokoleń dla wszystkich pokoleń”
Po raz kolejny pani Magdalena Sokołowska zorganizowała niezapomniany wieczór w Teatrze Wielkim w Łodzi dla uczniów klas I-VII oraz ich rodzin.
30 maja 2018 roku widzowie podziwiali piękny spektakl pt. ,, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” z muzyką Bogdana Pawłowskiego. Balet w dwóch aktach pojawił się na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi w 1970 roku zyskując ogromny aplauz publiczności, do dziś bije rekordy mając około czterdzieści premier na czterech kontynentach, przynosząc autorowi ogromną popularność. Barwne, połyskujące stroje, rytmiczna muzyka, zabawne sytuacje oraz ciekawa choreografia dostarczyły widzom niezapomnianych emocji. Na koniec niespodziankę sprawili tancerze, którzy zeszli ze sceny do widzów, przybijali „piątki”, machali i żegnali uściskiem dłoni.
Balet zachwycił zarówno dzieci jak i dorosłych.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd do teatru, który cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów jak i ich rodziców.
Wiktoria Pawłowska kl. VI
Policja Łódzka
http://lodzka.policja.gov.pl/ld/informacje/20450,Od-dzieci-dla-dzieci-misie-prosto-od-serca.html
2018-05-29, 22:11
Strona znajduje się w archiwum.
Od dzieci dla dzieci – misie prosto od serca
Małe, średnie i duże – wszystkie pluszowe i przekazane prosto od serca oraz z wielkim uśmiechem. Maskotki podarowali policjantom uczniowie Szkoły Podstawowej w Mogilnie Dużym w ramach akcji ,,Podaruj misia”. Od dziś pluszaki wraz z policjantami będą przemierzały ulice powiatu pabianickiego. Ich zadaniem będzie wywołanie uśmiechu na twarzach dzieci, które brały udział w przykrych dla nich zdarzeniach.
Tego, że mają dobre serce i chcą pomagać potrzebującym dzieciom dowiedli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mogilnie Dużym. W ramach akcji ,,Podaruj misia” zebrali pluszowe maskotki i podarowali je pabianickim policjantom. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach nadkom. Mariusz Siejka podczas uroczystego finału konkursu plastycznego ,,Stop przemocy domowej” podziękował uczniom za wspaniałą akcję. – To jest wielki, szlachetny gest, by dzieci szczególnie w okresie przedświątecznym dzieliły się swoją dobrocią i pomocą innym. Życzył, by było jak najmniej interwencji z udziałem dzieci, a każde z nich otoczone miłością czuło się bezpiecznie – mówił nadkom. Mariusz Siejka. Przekazane z wielkim sercem przytulanki będą teraz jeździły policyjnymi radiowozami po ulicach powiatu pabianickiego. Kiedy zdarzy się np. wypadek drogowy bądź inne przykre zdarzenie, w którym uczestniczyć będą dzieci, misie będą miały za zadanie złagodzenie ich stresu. Kolorowy pluszak wręczony przez policjanta pozwoli na zminimalizowanie negatywnych skutków traumatycznego zdarzenia. Dziecko będzie się mogło do niego przytulić i w ten sposób jego uwaga zostanie odwrócona od tego, co się stało. Taki przyjaciel ułatwi mu przetrwanie całej sytuacji, stanie się źródłem psychicznego oparcia. Będzie czymś pozytywnym, na czym dziecko będzie mogło skupić swoją uwagę. Miś nie ma swojej nazwy lub imienia. Dziecko, do którego przytulanka trafi w trudnej sytuacji, samo nazwie swojego przyjaciela.
Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej i w Góry Stołowe
W dniach 17-18 maja odbyliśmy długo wyczekiwaną dwudniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej, w której uczestniczyli uczniowie klas IV-VII. Pierwszym przystankiem naszej podróży była piękna uzdrowiskowa miejscowość – Kudowa-Zdrój. Razem z przewodnikiem udaliśmy się na spacer po Parku Zdrojowym, gdzie mieliśmy okazję spróbować wody leczniczej. Jeszcze tego samego dnia przeszliśmy unikalny labirynt w Górach Stołowych, czyli Błędne Skały. Wyprawa ta wymagała niekiedy dużej sprawności, aby przecisnąć się przez wąskie szczeliny i zaułki. Zobaczyliśmy również ruchomą szopkę w Wambierzycach oraz okazałe sanktuarium. Natomiast wieczorną atrakcją była dyskoteka zorganizowana
w miejscu noclegowym. Drugiego dnia udaliśmy się do Polanicy-Zdrój, a następnie do Kłodzka, by zwiedzić jeden z najbardziej okazałych zabytków Dolnego Śląska- potężną twierdzę. Zmęczeni, ale i pełni wrażeń wieczorem wróciliśmy do domu.
Karta rowerowa
Uczniowie klasy IV przystąpili do praktycznego egzaminu na kartę rowerową, który został przeprowadzony przez funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Wcześniej uczniowie rozwiązywali test teoretyczny, kwalifikujący do części praktycznej. Uczniowie jeździli po ustawionym miasteczku ruchu drogowego. Odzwierciedlało ono rzeczywiste sytuacje na drodze. W wyniku egzaminu w dniu 15 maja 2018 r. czternastu uczniów zdobyło kartę rowerową.
Polonistyczny sukces!
W poniedziałek 14 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Pabianicach odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w VII Powiatowym Konkursie „Piękno opisów przyrody w literaturze”, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły: Zofia Aleksandrowicz, Maja Nastrowicz, i Antoni Śliz. Udział ten okazał się dużym sukcesem. Zofia Aleksandrowicz – zajęła II miejsce! Gratulacje !!
Magdalena Sokołowska
Ortograficzne sukcesy!
W poniedziałek 7 maja w Szkole Podstawowej w Dobroniu odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny. Nasi uczniowie – siódmoklasiści, byli w tych potyczkach najlepsi: Zofia Aleksandrowicz zajęła I miejsce, a Jakub Antonowicz – II. Szkołę reprezentowała również Maja Nastarowicz. Wielkie gratulacje!
Magdalena Sokołowska
Gminny konkurs „Z matematyką za pan brat”
W dniu 25 kwietnia 2018r. po dwóch uczniów klas IV-VII brało udział w konkursie zorganizowanym przez szkołę w Dobroniu. Dawid Szymczyk z kl. VI zajął III miejsce, zaś Jakub Antonowicz z kl. VII wyróżnienie.
Agnieszka Woźniak
Spotkanie z autorem „Opowieści dobrońskich”
W środę 21 marca odbyło się spotkanie uczniów klas piątej i siódmej z panem Januszem Ziarnikiem. Autor książki, której miejsca akcji to okolice Dobronia, opowiadał o swojej pracy nad „Opowieściami”, pasjach literackich, fotograficznych, historycznych. Pan Ziarnik przybliżył uczniom pracę pisarza oraz wartość, jaką niesie czytelnictwo. Pięcioro uczniów za aktywność w czasie spotkania zostało nagrodzonych książką z dedykacją autora.
M. Sokołowska
W teatrze….
W ostatnim czasie uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w wyjazdach do Teatru Pinokio w Łodzi. Obejrzeli spektakle w zależności od swoich zainteresowań i wieku oraz, aby porównać dzieło teatralne z pierwowzorem literackim, tak jak było to w przypadku klasy czwartej i sztuki pt.”Pinokio”. Uczniowie klasy V i VI obejrzeli „Ronję, córkę zbójnika”, a siódmoklasiści „Sekretny dziennik Adriana Mol`a” – spektakl o problemach, radościach i smutkach młodego człowieka. Jak co roku wyjazdy do teatrów cieszą się dużym zainteresowaniem i wszyscy uczniowie chętnie z nich korzystają.
M. Sokołowska
Święto Matematyki 2018
W dniu 13 marca odbyło się Święto Matematyki. Podczas spotkania uczniów klas IV-VII zostały podsumowane konkursy matematyczne. Sponsorem nagród był Wójt Gminy Dobroń p. Robert Jarzębak, który podczas Święta Matematyki wręczał zwycięzcom nagrody. Uczniowie klasy IV uczestniczyli w konkursie na rymowankę z wykorzystaniem działań z tabliczki mnożenia.
Oto nagrodzeni uczniowie:
I miejsce - Wiktor Szewczyk
II miejsce - Magdalena Plucińska
III miejsce - Wiktoria Górna i Julia Grobelna
Odbył się konkurs na prezentację multimedialną pt. „Matematyka wokół mnie”. Najciekawsze prace przygotowali następujący uczniowie:
I miejsce – Jakub Antonowicz kl.VII
II miejsce –Wiktoria Grobelna kl.V
III miejsce – Dominika Orszulak kl. VII i Wiktor Grabowski kl.V
Jeden z konkursów polegał na napisaniu wiersza matematycznego, najlepszym okazał się wiersz napisany przez Katarzynę Szymczk z kl.V, która zajęła I miejsce.
Miejsce II zajęli Wiktoria Nowacka z kl. IV i Kacper Hajzer z kl. IV.
Zaś III miejsce zdobył uczeń kl.VI Dawid Szymczyk.
Ostatni konkurs polegał na sprawdzeniu wśród uczniów wiedzy matematycznej, logicznego myślenia i umiejętności matematycznych. W każdej klasie wyłoniony został klasowy mistrz matematyki 2018 :
W klasie IV Klasowym Mistrzem Matematyki został Jakub Pełka
W klasie V Hanna Bartczak
W klasie VI Igor Kłos
W kl. VII Maja Nastarowicz
SZKOLNYM MISTRZEM MATEMATYKI ROKU 2018 ZOSTAŁA UCZENNICA KLASY VII MAJA NASTAROWICZ.
WIELKIE GRATULACJE DLA WSZYSTKICH NAGRODZONYCH A W SZCZEGÓLNOŚCI
DLA MISTRZÓW MATEMATYKI 2018!!!
Uczniowie każdej klasy przygotowali występy związane z matematyką: klasa IV prezentowała swoje rymowanki, klasa V wystąpiła w przedstawieniu „Kłótnia liczb” i układzie tanecznym, uczniowie klasy VI reklamowali matematykę a siódmoklasiści śpiewali o matematyce w szkole w Mogilnie. Imprezę przygotowała i przeprowadziła p. Agnieszka Woźniak.
Agnieszka Woźniak
Mistrzowie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci „ Żołnierzy Wyklętych” przypada na 01 marca, który jest obchodzony w Polsce od 2011r. W naszej szkole uczciliśmy to święto gazetką ścienną oraz specjalnie udekorowanymi schodami. Dodatkowo uczniowie kl VI-VII brali udział w Gminnym Konkursie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych pt: „ Niezłomni bohaterowie”, który odbył się 26 lutego w szkołach podstawowych Gminy Dobroń.
W dniu 2 marca w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dobroniu nastąpiło uroczyste rozdanie nagród. Uczniowie naszej szkoły odnieśli duży sukces:
I miejsce zajął Jakub Antonowicz (kl VII)
III miejsce: Bartosz Grobelny (kl VII)
Wyróżnienie otrzymał Przemysław Jakubczak (kl VII).
Bardzo dziękuję wszystkim 11 uczniom Szkoły Podstawowej w Mogilnie Dużym, którzy brali udział w konkursie oraz serdecznie gratuluje najlepszym.
Wioletta Neugebauer
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
W pierwszym półroczu bieżącego roku szkolnego zbiory biblioteczne Szkoły Podstawowej w Mogilnie Dużym zostały wzbogacone o nowe woluminy. Przy wykorzystaniu środków pozyskanych w ramach programu rządowego pod hasłem „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” (4000,00zł) oraz wkładu własnego (1000,00zl) zakupionych zostało 359 nowych książek z kanonu lektur oraz literatury dziecięcej i młodzieżowej. W ramach programu zrealizowanych zostało kilka projektów i akcji związanych z propagowaniem czytelnictwa.
Do szkolnej biblioteki szczególnie chętnie zaglądają mali czytelnicy, ale wyeksponowane nowości wzbudziły również zainteresowanie starszych uczniów. Dyrektor szkoły dziękuje przy okazji wszystkim, którzy włączyli się akcje propagujące czytelnictwo, jak również pomogli wzbogacić zbiory biblioteki i poza wspomnianymi powyżej woluminami podarowali dodatkowe książki.
eRJot
„Wigilia u Boryny” w naszej szkole i nie tylko…
W przedświąteczny wtorek 19 grudnia nasza grupa teatralna zaprezentowała przedstawienie pt. „Wigilia u Boryny”. Spektakl na podstawie fragmentu powieści „Chłopi” Wł. St. Reymonta wprowadził wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Urozmaiceniem były kolędy, śpiewane przez uczniów kl. II -VI. Świąteczna scenografia oraz kostiumy dodały przedstawieniu niezwykłej oprawy. Wraz z uczniami i nauczycielami szkoły występ podziwiali zaproszeni goście: Wójt Gminy Dobroń, Proboszcz Parafii Dobroń oraz rodzice. Ksiądz zaproponował nam występ w kościele w Wigilię, tuż przed mszą o godz. 12.00. Oczywiście przystaliśmy na tę propozycję. Nie będziemy ukrywać, że występ był dla nas stresujący, ale było warto!
Maja Nastarowicz kl.VII
Antoni Śliz kl.VII
MIKOŁAJ 2017
Mikołaj dotrzymał danego nam w ubiegłym roku słowa i 6 grudnia ponownie odwiedził naszą szkołę. Wprawdzie pogoda sprawiła figla i tego dnia było bardziej wiosennie, niż zimowo, ale masz „Brodaty Gość” dotarł do nas piechotą. Dowiedzieliśmy się, że zmęczone reniferki pozostały w Chechle Drugim na popasie. Trudno jest ciągnąć sanie bez śniegu… Tym bardziej cieszyliśmy się, że mimo tych przeciwności św. Mikołaj do nas dotarł. Każdemu pozostawił swoją słodką podobiznę i obietnicę, że w przyszłym roku również o nas nie zapomni.
eRJot
Dzień z Reymontem
Wtorek 5 grudnia w naszej szkole był Dniem z Patronem. Na wszystkich lekcjach języka polskiego były projekcje filmu i rozmowy o życiu i twórczości Wł. St. Reymonta. W ciągu całego dnia odbywały się konkursy i zabawy. Jedna z nich to „biograficzne puzzle”. Uczniowie klas młodszych „malowali na ludowo”, układali puzzle portretu pisarza, starsi brali udział w wiedzowej ruletce – pytania i odpowiedzi dotyczyły życia i twórczości patrona – ta część cieszyła się dużym zainteresowaniem.Muzyczny akcent stanowiła piosenka w wykonaniu uczniów kl. VII pt. „Reymont marzy”. Po szkolnych korytarzach spacerowali chłopcy przebrani za pisarza, a dziewczęta za damy z epoki. Podsumowaniem dnia było rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie drobnych nagród za wiedzę i kostiumy. Organizatorami dnia byli uczniowie kl.VII pod kierunkiem p. M. Sokołowskiej.
Antoni Śliz kl.VII
SPOTKANIE Z PISARKĄ
W dniu 29 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej w Mogilnie Dużym odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci i młodzieży oraz współautorką podręczników – panią Małgorzatą Strękowską-Zarembą. Wcześniej uczniowie zapoznali się z treścią kilku książek pisarki takich, jak: „Willa trzech łotrów”, „Okropny Maciuś łapie gulgokura”, „Filipek i szkoła”, „Bigos z mamutka”, „Abecelki i Duch Bursztynowego Domu”. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się, jak zrodził się pomysł na „Leniwe literki”. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia z pisarką, nadszedł czas na autografy.
eRJot
Konkurs łódzko-mazowiecki
Uczennica kl. VII Maja Nastarowicz wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Instytut Słowacki, który polegał na przygotowaniu prezentacji na temat „ Poznajmy Słowację”. Zajęła III miejsce, czego jej gratulujemy. Na uroczystym spotkaniu w Intytucie Słowackim w Warszawie w dniu 28.11.2017r. osobiście odebrała nagrodę.
Agnieszka Woźniak
Wolna, niepodległa
Listopad to czas wspominania. Odwiedzamy groby naszych bliskich, ale również groby tych, którzy zginęli, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Tym samym przygotowujemy się do obchodów Dnia Niepodległości. W naszej szkole wzorem roku ubiegłego już pod koniec października rozpoczęły się przygotowania do tego ważnego święta. Działania związane z edukacją patriotyczną rozpoczęliśmy od zapoznania się z materiałami o polskich symbolach narodowych opracowanymi przez nauczyciela historii p. Wiolettę Neugebauer, dla klas VI- VII.W dniu 2 listopada odbył się konkurs dotyczący wiedzy o godle, hymnie i fladze Polski. Postanowiliśmy również zachęcić do pracy klasy IV-V, które otrzymały zadanie przygotowania plakatu pt. "Mój symbol Polski". W miarę zbliżania się 11 listopada w szkole pojawiły się gazetki patriotyczne, wizerunki Józefa Piłsudskiego, schody udekorowane najważniejszymi wydarzeniami z historii walki o niepodległość. W te akcje włączyli się: p. Agnieszka Sysio, p. Zbigniew Sysio, SU wraz z opiekunem p. Aleksandrą Retkiewicz. W czwartek 9 listopada o godz. 9.05 miała miejsce uroczysta akademia, w której wystąpili uczniowie kl. V, VI, VII. Prezentowali scenki związane z historią Polski, piękną poezję patriotyczną, której towarzyszyły pieśni legionowe oraz muzyka bliska wszystkim Polakom. Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody w konkursach wiedzy o symbolach narodowych:
1 miejsce: Bartosz Grobelny kl VII
2 miejsce: Zofia Aleksandrowicz kl VII
3 miejsce: Jakub Smolarek KL VII
oraz w konkursie na plakat- Symbol Polski
1 miejsce: Magdalena Plucińska
2 miejsce: Bartosz Smolarek
3 miejsce: Jakub Pełka
wyróżenie: Antonio Brandszteter
wręczone przez organizatorów oraz naszego gościa p. Roberta Jarzębaka- Wójta Gminy Dobroń. Ważnym elementem tego święta był specjalny, galowy strój, który przywdziali nasi uczniowie przyozdobiony chorągiewkami, orzełkami i kotylionami biało- czerwonymi.Serdecznie dziękuję wychowawcom i rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów i ozdób oraz wszystkim, którzy pomogli zorganizować obchody Dnia Niepodległości.
Wioletta Neugebauer
WARZYNE I OWOCOWE FANTAZJE
Klasy 0 – III korzystają z dobrodziejstw akcji „Warzywa w szkole”. Oto kilka zdjęć dokumentujących, że uczniowie naszej szkoły potrafią zachęcić innych d
o jedzenia „witaminowych bomb”.
Krystyna Pacholak
Mamy podium!
W dniu 31 października b.r. w Szkole Podstawowej w Dobroniu odbył się dekanalny etap konkursu p.t. ,, Wszystko o Fatimie". Nasz uczeń Jakub Antonowicz z klasy VII po bardzo wyrównanej walce zdobył 3 miejsce!
Wszyscy uczestnicy byli fantastycznie przygotowani i można stwierdzić, że są ekspertami w dziedzinie objawień fatimskich, których setną rocznicę obchodziliśmy. Gratulujemy Wszystkim, a szczególnie Kubie!
Ewa Bernasiak
Święty – Superbohater
Pod koniec października uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy włączyli się w akcję Korowód Świętych, nawiązującą do polskiej tradycji nawiedzania grobów z okazji dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek. Tegoroczne hasło „Święty- Superbohater” uświadamiało dzieciom, że niezwykłe cechy mają nie tylko postaci z bajek, ale także prawdziwi ludzie, których warto naśladować. Na korytarzach pojawiły się informacje o ośmiu polskich świętych i błogosławionych, a wiedzę tę z pomocą nauczycieli uczniowie przyswajali podczas lekcji i przerw. Kulminacją akcji był dwugodzinny konkurs, który odbył się 31. października na świetlicy. Dzieci mogły sprawdzić swój zasób wiadomości, a także podziwiać stroje rówieśników przebranych za świętych i świetnie się bawić podczas konkurencji sportowych. Całą rywalizację zwyciężyła „Grupa Karola Wojtyły”.
Aleksandra Retkiewicz
Wycieczka uczniów klasy V do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
We wtorek 24 października 2017r. klasa piąta uczestniczyła w wycieczce do Centralnego Muzeum Włókiennictwa, mieszczącego się w Białej Fabryce Ludwika Geyera w Łodzi. W trakcie zwiedzania zapoznaliśmy się z historią największego w kraju ośrodka przemysłu włókienniczego XIX I XX wieku. W nakrytych drewnianymi stropami halach mogliśmy zobaczyć ciekawe eksponaty ukazujące rozwój włókiennictwa. Między innymi widzieliśmy zabytkową maszynę parową, która nazywana jest „sercem” przedsiębiorstwa Geyera oraz wystawę tkaniny unikatowej i artystycznej. Obejrzeliśmy także interesujący film o pracy ówczesnych tkaczy.
Największe emocje towarzyszyły nam w trakcie warsztatów pt. „Akcja aplikacja”, podczas których mogliśmy naklejać na kartki skrawki materiałów o różnych fakturach i kolorach, tworząc różnorodne aplikacje o ciekawych wzorach i motywach.
Wycieczka bardzo nam się podobała.
Julia Mandat kl.V
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ.
W poniedziałek 23 października bieżącego roku w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń i przeżyć zwłaszcza dla dzieci i rodziców, którzy po raz pierwszy posłali swoją pociechę do szkoły. Na uroczystość przybył również wójt Gminy Dobroń pan Robert Jarzębak, który życzył dzieciom dobrej nauki, zadowolenia oraz radości z razem spędzanego czasu wśród kolegów i koleżanek.
Jolanta Mielczarek
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Po burzliwej kampanii wyborczej prowadzonej przez uczniów naszej szkoły, 16. października odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Dla dzieci była to dobra okazja do poznania procedur związanych z prawdziwymi wyborami. Aby można było oddać głos każdy uczeń zobowiązany był do okazania ważnej legitymacji, podpisania się na liście uprawnionych do głosowania i wybrania kandydata na karcie wyborczej oraz wrzucenia karty do zalakowanej urny. W skład komisji wyborczej weszły Pani Dyrektor Renata Jary oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego – pani Aleksandra Retkiewicz. W grupie ośmiorga kandydatów zwyciężył Patryk Wojtaszek z klasy VII, który objął stanowisko przewodniczącego SU, jego zastępcą została Nikola Donifacy z kl. VI, zaś sekretarzem Julia Mandat z kl. V. Serdecznie gratulujemy!
Aleksandra Retkiewicz
Dzień KEN
W naszej szkole obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia uczniowie mieli okazję podziękować nauczycielom i pracownikom szkoły za ciężką pracę i trud włożony w edukację oraz wychowanie. Uczniowie klasy VI i VII przedstawiali krótki spektakl satyryczny, natomiast uczniowie klasy III urozmaicili występ wierszem pt. „Ładna sprawa -nie ma co”.
Agnieszka Szerffel
Reymontiada w Lipcach
Po raz drugi szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Życiu i Twórczości Wł. St. Reymonta, który odbył się w Lipcach Reymontowskich 11 października. Była to jedna z form uczczenia pamięci patrona w 150. rocznicę jego urodzin. Szkołę reprezentowało troje uczniów z klasy siódmej: Zofia Aleksandrowicz, Jakub Antonowicz i Nikodem Górny. Pod kierunkiem p. Magdaleny Sokołowskiej zgłębiali tajniki biografii pisarza oraz niełatwą lekturę 1. tomu powieści „Chłopi”. W efekcie konkursowych zmagań szkolni reprezentanci zajęli II miejsce /po szkole w Lipcach/, a w klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła Zosia Aleksandrowicz, plasując się na, również nagrodzonym, V miejscu.
Wielkie brawa i gratulacje za wysiłek i wiedzę!
Warto nadmienić, że konkurencja była duża: 10 szkół podstawowych i 12 gimnazjów z całej Polski.
Magdalena Sokołowska
Sprzątaliśmy Świat
Tak właściwie sprzątaliśmy w sobotę 30. 09.2017 ten nasz „mały świat”, świat nam najbliższy czyli nasze wioski w których mieszkamy. Rodzice razem ze swymi dziećmi uzbrojeni w worki, rękawiczki przy pięknej pogodzie ruszyli na pogrom śmieci w Ldzaniu i Orpelowie. Akcja prowadzona przy współpracy z UG w Dobroniu zakończyła się ogniskiem. Była to niezapomniana lekcja z ochrony środowiska, integracji grupowe i tego co nie da się ująć słowami….. Ilość osób, która znalazła czas, chęci przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorki. Nawet przeszkodą nie był wiek. Najmłodszy uczestnik miał 10 miesięcy i zachowywał się wzorowo! Brawo i wielkie podziękowania dla rodziców, uczniów i sołtysów, pani A. Jatczak z Orpelowa i pana R. Grzelak a z Ldzania. Do zobaczenia w przyszłym roku.
Jolanta Urbańska
Komórkowy szał.
Komórka roślinna a właściwie to jej model był bohaterem jednej z lekcji biologii w kl. VII. Zrobiona z drewna, masy modelarskiej, pianki do kwiatów i innych materiałów miała obok zabawy i frajdy wspólnego tworzenia z kolegą w zespole zapewnić powtórzenie wiadomości o budowie komórki.
Jolanta Urbańska
Uczestniczyliśmy w VII Światowym Dniu tabliczki mnożenia.
W dniach 25- 29 września 2017 r. przebiegała w naszej szkole akcja nauki , utrwalania i sprawdzania znajomości tabliczki mnożenia.Przez cztery dni uczniowie w formie zabawy przypominali sobie mnożenie nie tylko w zakresie 100. Szkolny korytarz przyozdobionybył plakatami z działaniami, które uczniowie mogli w czasie przerw rozwiązywać. Obowiązywało również hasło dnia i odzew w postaci przykładów z tabliczki mnożenia. Uczniowie obliczali grupowo w swojej kategorii wiekowej działania na dużych planszach rozwieszonych na korytarzu. Kolejnego dnia asystenci rozprowadzali losy z działaniami do rozwiązania. Uczniowie mogli sprawdzić, czy już dobrze powtórzyli tabliczkę mnożenia. W przeddzień egzaminu w każdej klasie na lekcji matematyki przebiegała zabawa z tabliczką mnożenia poprzez rozwiązywanie zagadek i łamigłówek. W dniu 29 września odbył się egzamin. Wielu uczniów otrzymało certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia, niektórzy jeszcze muszą poćwiczyć. Koordynatorem akcji była nauczycielka matematyki p. Agnieszka Woźniak.
Agnieszka Woźniak
WRZEŚNIOWE INSPIRACJE
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Mogilnie pełni zapału i energii od początku września realizują się nie tylko na lekcjach, ale także w czasie wolnym na świetlicy rozwijają swoje talenty i zainteresowania. Dzieci prześcigają się w pomysłowości przy budowaniu z klocków kosmicznych konstrukcji rodem z Gwiezdnych Wojen oraz rozmaitych maszyn, robotów czy ludzików.
Z zaangażowaniem uczestniczą w zabawach muzyczno-ruchowych przy akompaniamencie gitary, próbując również swoich sił w grze na instrumencie. Młodzi konstruktorzy nie stronią także od sięgania po nowe materiały i ostatnio stworzyli kasztanowe miasteczko, w którym zamieszkały kasztanowe ludziki, jeże i psy oraz stanęła huśtawka. W słoneczny i wietrzny dzień na szkolnym boisku uczniowie puszczali papierowe latawce, a dla wszystkich cierpliwych rozpoczęły się zajęcia z origami.
Aleksandra Retkiewicz
Witaj szkoło
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego odbyła się 04 września 2017 r. Spotkaliśmy się w poszerzonym gronie o klasę VII. Pani dyrektor powitała uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Zapoznała z założeniami reformy oświaty. Następnie uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.
Agnieszka Woźniak