Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wejdą w życie od soboty, 24 października i będą obowiązywały do niedzieli 8 listopada br. Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian.
Zawieszenie zajęć stacjonarnych dla klas IV-VIII
X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się tabliczki mnożenia. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Organizatorem Głównym jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania. Przez wiele lat pod jego patronatem organizowane były Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia. Od 2011 roku przeprowadzany jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Organizator Główny udostępnia uczestnikom materiały niezbędne do przeprowadzenia ŚDTM takie jak: losy, logo, plakaty, scenariusze gier i wiele innych. Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Wielki pasjonat niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki. Autor kart Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”, „Dodawanie i odejmowanie” oraz „Gry logiczne (3 kolory)” (które opracował z córką Justyną Grabowską-Dybek). W związku z reżimem sanitarnym akcja w naszej szkole przebiegała na lekcjach matematyki. W każdej klasie przeprowadzona została lekcja z wykorzystaniem materiałów do nauki tabliczki mnożenia, które były dostępne na stronie organizatora Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W dniu 02 października odbył się w naszej szkole pisemny egzamin z tabliczki mnożenia. Przystąpili do niej uczniowie klas IV-VIII. Nie wszystkim udało się zdobyć Odznakę Eksperta Tabliczki mnożenia, ale za każdym razem jest lepiej. Kolejny egzamin za rok.
Agnieszka Woźniak
Lody, lody, lody...
Spotkanie z pisarzem Kazimierzem Szymeczko
23 września 2020 roku gościliśmy w naszej szkole pana Kazimierza Szymeczko – pisarza, autora wielu książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Gminną Biblioteką w Dobroniu w ramach projektu „Z książką na walizkach”. Ze względu na obostrzenia sanitarne uczestnikami spotkania byli jedynie uczniowie z klas: piątej i szóstej.
Pan Kazimierz Szymeczko mieszka i pracuje w Rudzie Śląskiej. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”. Autor książek: „A to historia. Opowiadania z dziejów Polski”, „Gołąbek niepokoju”, „ Tajemnica jednej nocy”, współautor m. in.: „Opowiadań z kluczem”, „Opowiadań z dreszczykiem”, „Walka o wolność”.
Jego powieść „Czworo i kości” otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2011, a powieść „Tetrus” - do nagrody Książka Roku 2015. W 2013 roku został uhonorowany tytułem Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.
Nasz miły gość podczas spotkania opowiadał o natchnieniach, pomysłach na fabułę wybranych książek oraz o tym, jak zaczęła się Jego przygoda z literaturą. Kazimierz Szymeczko pisze książki historyczne, obyczajowe i przygodowe. W swoich utworach skupia się na ludziach, a wydarzenia historyczne stanowią doskonałe tło.
Pisarz w czasie spotkania odpowiadał cierpliwie na wiele pytań zadawanych przez młodych czytelników. Dowiedzieliśmy się m.in., że chętnie odwiedza giełdy staroci, zbiera kubki i lampy naftowe, hoduje króliki, miaaaaau (a raczej: miał) latającego kota, który onegdaj jednym skokiem na klawiaturę skasował kilka stron natchnionego tekstu… Na koniec spotkania usłyszeliśmy kilka zdań w gwarze śląskiej, bowiem nasz gość pochodzi z Górnego Śląska. I zapamiętamy już, że GRUBA, to po śląsku wcale nie pulchna kobieta, ale KOPALNIAJ
W podziękowaniu za miłe spotkanie nasz gość otrzymał pamiątkowy dyplom oraz monetę – nasze SZKOLNE TRZY GROSZE. Uczestnicy spotkania mieli okazję do nabycia książek opatrzonych autografem, zaś przy szkolnej bibliotece została wywieszona pamiątkowa fotografia z dedykacją od pana Kazimierza Szymeczko.
Przy okazji spotkania został również rozstrzygnięty konkurs ogłoszony przez Wydawnictwo Literatura. Spośród wystawionych prac plastycznych autor wybrał trzy: I miejsce zdobył Mateusz Markiewicz, II miejsce: Natalia Kołasińska, III miejsce: Szymon Markiewicz. Laureaci otrzymali nagrody książkowe.
Wszystkich zachęcamy do przeczytania książek pana Kazimierza Szymeczko, zaś pani Marzenie Madej dziękujemy za współpracę w propagowaniu czytelnictwa w naszej szkole.
eRJot
Rok szkolny 2020/2021
Nowy rok szkolny rozpoczął się inaczej niż zwykle. Uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach za wyjątkiem klasy pierwszej, która miała krótkie przywitanie na świetlicy z Panią Dyrektor i wychowawczynią p. Patrycją Jabłońską.
Archiwum Aktualności