- PROJEKT EDUKACYJNY Nasze opowieści o niezwykłym pisarzu – Władysławie Stanisławie Reymoncie.
- Scenariusz na Dzień Mamy i Taty 2019
- INNOWACJA PROGRAM ZIELONEJ SZKOŁY
- Program projektu profilaktycznego -Wystarczy powiedzieć nie!
- Scenariusz Dzień Babci i Dziadka 2018
- W szkolnej ławce z widokiem na świat - lekcja j. polskiego
- Konspekt lekcji Przedmiot: język polski Klasa: V
- Katecheza - Tradycje Świąt Wielkanocnych
- PROJEKT DLA KLASY IV Ułamki zwykłe w życiu codziennym i w szkole - lekcja matematyki
- Projekt :Wszystko o książce. Z książką za pan brat.
Program projektu profilaktycznego -Wystarczy powiedzieć nie!
PROGRAM
PROJEKTU PROFILAKTYCZNEGO
„Wystarczy powiedzieć nie!”
Autorka: Magdalena Sokołowska
- Opis projektu
„Wystarczy powiedzieć – nie!” to cykl zajęć warsztatowych, mających nauczyć młodego człowieka poprawnego zachowania się w sytuacjach ryzyka.
Sytuacje te dotyczą pokus, jakie przynosi świat współczesny w postaci alkoholu, dopalaczy i mediów. Zajęcia mają być prowadzone przy pomocy treningu kreatywności, połączonego z działaniami teatralnymi. Efektem warsztatów, poza umiejętnościami uczestników, ma być spektakl. Spektakl ów mógłby być prezentowany innym, służąc profilaktyce uzależnień.
- Założenia programowe
Celem projektu jest pokazanie młodemu człowiekowi jak można sobie radzić w sytuacjach, gdy ktoś namawia go do picia alkoholu lub korzystania z innych równie szkodliwych pokus współczesnego świata. Niestety, młodzież często nie wie jakiemu systemowi wartości przyporządkować swoje działanie. Jak być asertywnym? Jak odmówić będąc poddanym presji grupy, a przecież w wieku dorastania znaczenie grupy jest większe niż rola rodziców i szkoły.
W odpowiedzi na powyższe pytania ma pomóc dziecku mój program.
Program w założeniu ma spełniać dwie funkcje. Pierwsza to terapia, której poddana będzie grupa uczniów uczestniczących w programie. Poprzez odgrywanie ról, tzw. dramę prowadzący zajęcia chcą dotrzeć do zasobów psychiki uczestników, które pozwolą im rozwiązać poprawnie przedstawiony problem, problem dotyczący ich samych.
Druga z funkcji to profilaktyka. Efektem zajęć ma być spektakl zawierający sceny z życia młodych ludzi. Doświadczane w szkole, na ulicy, w domu sytuacje ryzyka, jak chociażby picie piwa czy wina z dodatkiem dopalaczy są codziennością. Niestety, młodzi ludzie bardzo często nie wiedzą jak wtedy się zachować. Spektakl ma im podpowiedzieć, co w takich sytuacjach zrobić. A jak mówią statystyki, to właśnie w wieku kilkunastu lat młodzież doświadcza pierwszych kontaktów z alkoholem, prowadzących często do uzależnienia.
- Cele
Nadrzędne cele projektu to:
- kształtowanie u ucznia właściwych zachowań w sytuacjach, w których narażony jest na ryzyko ulegania pokusom nałogów: picia alkoholu, przyjmowania używek typu narkotyki czy dopalacze;
- kształtowanie postaw asertywnych w sytuacjach stwarzających zagrożenie uzależnieniem;
- Formy i metody działań
- trening kreatywności połączony z działaniami teatralnymi,
- odgrywanie ról,
- drama
- Uczestnicy
W zajęciach będzie uczestniczyć 12 uczniów klasy V Szkoły Podstawowej w Mogilnie Dużym - Grupa teatralna „Ci, którzy wychodzą poza kropki”.
- Opisany powyżej projekt spełnia funkcję profilaktyczną i terapeutyczną.
- Prowadzący : Magdalena Sokołowska – nauczycielka języka polskiego Szkoły Podstawowej w Mogilnie Dużym - nieodpłatne prowadzenie zajęć w ramach realizacji godzin z art.42
oraz Janusz Ziarnik – pedagog, superwizor Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności.
- Wnioski i efekty po zrealizowanym projekcie:
- Efektem zajęć realizowanych w ramach projektu był spektakl teatralny, którego wykonawcami byli uczniowie kl. V. Premiera odbyła się 12.04.2016 r., dwukrotnie w tym dniu dla uczniów i po południu dla rodziców.
- Na przedstawienie zostali zaproszeni nauczyciele i przedstawiciele uczniów ze szkół podstawowych gminy Dobroń – 19.04.2016 r.
- W ramach spotkania z nauczycielami odbyły się warsztaty metodyczne nt. „Spektakl teatralny jako metoda wychowawcza”.
- Zajęcia teatralne w ramach projektu oprócz celu profilaktycznego przyczyniły się w dużej mierze do integracji grupy.
Magdalena Sokołowska
a strona może zawierać podstawowe informacje na temat twojej szkoły. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposobu dokonywania zmian znajduje się tutaj: http://help.edupage.org/