- PROJEKT EDUKACYJNY Nasze opowieści o niezwykłym pisarzu – Władysławie Stanisławie Reymoncie.
- Scenariusz na Dzień Mamy i Taty 2019
- INNOWACJA PROGRAM ZIELONEJ SZKOŁY
- Program projektu profilaktycznego -Wystarczy powiedzieć nie!
- Scenariusz Dzień Babci i Dziadka 2018
- W szkolnej ławce z widokiem na świat - lekcja j. polskiego
- Konspekt lekcji Przedmiot: język polski Klasa: V
- Katecheza - Tradycje Świąt Wielkanocnych
- PROJEKT DLA KLASY IV Ułamki zwykłe w życiu codziennym i w szkole - lekcja matematyki
- Projekt :Wszystko o książce. Z książką za pan brat.
INNOWACJA PROGRAM ZIELONEJ SZKOŁY
PROGRAM "ZIELONEJ SZKOŁY
Łeba, termin: 21.05 - 24.05.2019 r.
OPRACOWANIE: Agnieszka Woźniak
Charakterystyka programu „Zielonej szkoły” w Łebie
Treści programu zostały dobrane i dostosowane do potrzeb i zainteresowań dzieci, do ich rozwoju intelektualnego i psychofizycznego oraz ściśle skorelowane z poznanymi wcześniej przez dzieci wiadomościami.
Podstawowym celem programu jest zintegrowanie uczniów w warunkach różnych od szkolnych. Kilkudniowe przebywanie uczniów w warunkach tak odmiennych niż domowe sprawia, że program ten, pozwala dzieciom zdobyć różnego rodzaju wiadomości i umiejętności, począwszy od nauki właściwego zachowania się przy stole, poprzez wdrażanie do ładu i porządku wokół siebie, kończąc na umiejętności edukacyjnych.
Zielona Szkoła stwarza specyficzne warunki. Pobyt dzieci nie ogranicza się do kilku godzin lekcyjnych, lecz grupa przebywa ze sobą 24 godziny na dobę. Umożliwia, więc on uświadomienie faktu, że każdy jest inny i należy uszanować jego osobiste nawyki, oczywiście, jeśli nie szkodzą one kolegom. Często też można odkryć, że dopiero w takich okolicznościach poznaje się dziecko takie, jakim naprawdę jest. Dzieci uczą się samodzielności, odpowiedzialności, zaradności, troskliwości, dostosowania własnych potrzeb do potrzeb innych.
Dzieci zamieszkają w pokojach 5 –osobowych z łazienkami. Będą korzystały z przestronnej stołówki. Mają również zapewnioną możliwość przebywania na świeżym powietrzu nad morzem, zabawy na placu w ośrodku, w którym będą zakwaterowani, spacery po malowniczej okolicy. Podczas wycieczek krajoznawczych będą poznawać piękno krajobrazu nadmorskiego i jego roślinność.
Cele ogólne:
· terapia klimatyczna, zapewnienie dzieciom wypoczynku w zdrowym klimacie wybrzeża, w strefie bezpośredniego oddziaływania jodu i soli,
· podnoszenie sprawności fizycznej uczniów,
· kształtowanie nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych,
· kształcenie samodzielności,
· zainteresowanie światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem,
· realizacja programu dydaktycznego,
· nabywanie umiejętności poprzez praktyczne działanie,
· rozpoznawanie zachowań uczniów w sytuacjach pozaszkolnych,
· integracja grupy,
· współpraca i wzajemna pomoc w grupie,
· poznawanie nadmorskiego krajobrazu i osobliwości Słowińskiego Parku Narodowego,
· zwiedzanie ciekawych miejsc,
· wyzwalanie aktywności artystycznej dziecka (zajęcia plastyczne – „Pocztówka z Łeby”),
· wykorzystanie w sytuacjach praktycznych wiadomości i znajomości działań matematycznych,
· kształtowanie umiejętności wykorzystania wiedzy, spostrzegawczości i pomysłowości.
Zadania:
· tworzenie sytuacji pozwalających poznać możliwości uczniów,
· prowadzenie zajęć dydaktycznych zgodnie z harmonogramem,
· organizowanie zajęć integrujących grupę,
· wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności,
· umożliwianie ekspresji spostrzeżeń, przeżyć, uczuć w różnych formach działalności,
· wykorzystywanie codziennych sytuacji do podejmowania prób samooceny i oceny zachowań innych,
· rozwijanie poczucia odpowiedzialności (również za środowisko) poprzez samodzielne (grupowe), dokładne i rzetelne wywiązywanie się z podejmowanych zadań, szacunku do wykonywania swoich zadań i innych,
· pomoc w budowaniu pozytywnego obrazu własnego Ja i zaspokajaniu poczucia bezpieczeństwa,
· uczenie sposobów radzenia sobie z własnymi emocjami, właściwego reagowania na przejawy emocji innych oraz kontrolowania zachowań,
· pobudzanie uczniów do reakcji na piękno otaczającej przyrody,
· propagowanie zdrowego stylu życia, aktywnego wypoczynku,
· rozwiązywanie krzyżówek, zagadek, rebusów i szyfrów.
Treści:
· opis - forma pisemna (opis przygód, przeżyć, wrażeń związanych z pobytem na Zielonej Szkole, opis krajobrazu poznanych miejsc)
· zadania matematyczne związane z informacjami o Morzu Bałtyckim i z miastem Łeba z wykorzystaniem procentów, równań. Porównywanie powierzchni, głębokości i objętości, zastosowanie działań pisemnych na dużych liczbach, zaokrąglanie liczb,
· zadania związane z tematyką biblijną,
· układanie piosenki o Zielonej Szkole,
· konkurs czystości – „Czysto znaczy zdrowo”,
· konkurs na nazwę i logo sypialni,
· przedstawianie fragmentów scenek ze znanych bajek (drama),
· orientacja w terenie, obserwacja otaczającego świata,
· wyznaczanie trasy podróży,
· kultura zachowania w miejscach publicznych,
· kultura spożywania posiłków,
· zasady bezpieczeństwa na co dzień i w czasie wycieczek,
· higiena osobista – dobieranie stroju do warunków pogodowych,
· zdrowy styl życia – aktywny wypoczynek,
· tolerancja wobec siebie i innych,
· wpływ środowiska na człowieka,
· ochrona przyrody, zwierząt i roślin – zasady zachowania się w miejscach chronionych.
Metody i środki realizacji:
Program przewiduje stosowanie szeroko pojętych metod aktywizujących, które pomogą uczniom pogłębić zainteresowania, przyswoić bez trudu nową wiedzę, rozwinąć własne pomysły i idee, dyskutować, podejmować decyzje, a nauczycielom stać się doradcą, obserwatorem i słuchaczem, uczestnikiem procesu dydaktycznego, partnerem ucznia. Założenia działań będą wkomponowane w program zajęć edukacyjno – wychowawczych każdego dnia pobytu w Łebie.
Metody i formy pracy z uczniami:
· oparte na słowie (opis, opowiadanie, pogadanka, dyskusja, wypowiedzi pisemne),
· oparte na obserwacji (zajęcia w terenie, na plaży, wycieczki)),
· oparte na działaniu (zajęcia integracyjne grup, zajęcia praktyczne na plaży, rysunki w plenerze, działania twórcze, dokumentowanie),
· aktywizujące (praca twórcza w grupach - wycieczki, praca z kartami pracy, drama, konkursy, imprezy zorganizowane).
Podsumowanie działań:
Uczestnicy zielonej szkoły będą dokumentować wszystkie działania, obserwacje i spostrzeżenia w różnorodnej formie. Po powrocie nastąpi analiza materiałów edukacyjnych wypracowanych przez dzieci oraz ich prezentacja dla nauczycieli, uczniów i rodziców w formie wystawy prac ( zdjęcia, widokówki, pamiątki: muszle, kamienie, bursztyny, prace uczniów: rysunki, piosenki, opisy itp.)
Osiągnięcia ucznia (cele operacyjne):
· samodzielnie przesyła informacje ( telefon),
· samodzielnie redaguje opis poznanych miejsc lub przygód, przeżyć i wrażeń z Zielonej Szkoły,
· zna i stosuje normy zachowania,
· potrafi współpracować w zespole,
· potrafi zadbać o siebie i innych,
· rozumie, na czym polega ochrona przyrody,
· dba o swoją higienę osobistą,
· potrafi obserwować środowisko i jego elementy,
· potrafi posługiwać się mapą do wyznaczania trasy wycieczki,
· rozwija swoją sprawność fizyczną ( gimnastyka, gry i zabawy sportowe),
· chętnie rywalizuje w celu osiągnięcia lepszych wyników,
· radzi sobie z sukcesem i porażką,
· doskonali umiejętności manualne (rysunek),
· chętnie uczestniczy w zabawach organizowanych przez opiekunów i animatora ośrodka,
· rozwija swoją twórczą wyobraźnię (drama),
· chętnie śpiewa piosenki,
· potrafi dokonać prostych kalkulacji finansowych (zakupy).
OGÓLNY HARMONOGRAM ZAJĘĆ „ZIELONEJ SZKOŁY”
Ramowy plan dnia:
7:00
POBUDKA
7:00 – 7.55
TOALETA PORANNA
8: 00 – 8.30
ŚNIADANIE
8.30 – 9.00
PORZĄDKI W POKOJACH – SYPIALNIACH
PRZYGOTOWANIE SIĘ DO ZAJĘĆ
9: 00 – 13:00
ZAJĘCIA W GRUPACH
13: 30 - 14.00
OBIAD
14:00 – 17:30
ZAJĘCIA W GRUPACH
18:00 - 18.30
KOLACJA
19: 30 – 21:00
ZAJĘCIA W GRUPACH
21: 10 – 21: 50
TOALETA WIECZORNA
22: 00
CISZA NOCNA
* Przez zajęcia w grupach należy rozumieć: wycieczki, spacery, gry i zabawy integracyjne, konkursy, dyskoteki, ognisko, zajęcia edukacyjno – wychowawcze.
Harmonogram zajęć Zielonej Szkoły w Łebie
Data (dzień
pobytu)
Przebieg dnia
Uwagi
21.05.2019r.
wtorek
1. Zbiórka przy szkole w Mogilnie Dużym o godz. 7.30.
2. Omówienie zasad bezpieczeństwa w czasie podróży.
3. Wyjazd busem do Łeby.
4. Przyjazd do Łeby ok. godz. 15.00.
5. Spacer nad morze i po Łebie. Przywitanie się z morzem.
6. Powitanie z kierownikiem ośrodka kolonijno- wczasowego
„Słoneczko.”
7. Zakwaterowanie-przydzielenie pokoi, rozlokowanie dzieci.
8. Kolacja.
9. Zawarcie kontraktu z uczniami – zapoznanie z regulaminem ośrodka wczasowego. Ogłoszenie konkursów i zapoznanie z ich regulaminami :
- konkurs czystości „Czysto znaczy zdrowo”,
- konkurs na nazwę i logo sypialni.
10. Zapoznanie z planem dnia następnego.
11. Przygotowanie do snu, higiena osobista.
12. Cisza nocna.
22.05. 2019r.
środa
1. Śniadanie.
2. Wyprawa na ruchome wydmy. Piesza wycieczka z parkingu w Rąbce. Powrót na parking meleksami. Powrót do ośrodka.
3. Obiad.
4. Gry i zabawy integracyjne, drama (przygotowanie i inscenizacja fragmentów scenek z bajek.
5. Rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, zagadek i szyfrów o treści biblijnej.
6. Spacer po Łebie, do portu i nad morze. Układanie w grupach na plaży piosenki o Zielonej Szkole.
7. Kolacja.
8. Dyskoteka.
9. Cisza nocna.
23. 05.2019r.
czwartek
1. Śniadanie.
2. Wycieczka do Parku dinozaurów w Łebie.
3. Obiad.
4. Zajęcia dydaktyczne. Realizacja programu nauczania:
plastyka - „Pocztówka z Łeby”,
matematyka – karta pracy z zadaniami o Morzu Bałtyckim i mieście Łeba, praca w grupach.
- rozgrywki sportowe, gry i zabawy zręcznościowe.
5. Kolacja lub ognisko.
6. Cisza nocna.
24.05.2019r.
piątek
1. Śniadanie.
2. Pakowanie walizek i sprzątanie pokoi.
3. Rozstrzygnięcie konkursów, wręczenie słodkich nagród.
4. Pokazy fok w Sea Parku – fokarium.
5. Spacer po mieście, kupowanie pamiątek.
6. Ostatni spacer na plażę, pożegnanie z morzem.
7. Obiad i wyjazd z Łeby do Mogilna Dużego o godz. 13.30.
8. Przyjazd do Mogilna Dużego w godzinach 20.30 - 21.00.
Harmonogram zajęć może ulec zmianie z przyczyn niezależnych lub warunków pogodowych.
Zakwaterowanie w Ośrodku Kolonijno- Wczasowym „Słoneczko” w Łebie,
ul. Brzozowa 14, 84-360 Łeba, Tel. 59 866 15 64.
właściciel ośrodka – OŚWIATA i Biznes Spółka z o.o. - Centrum Turystyki
40 - 092 Katowice ul. Mickiewicza 28/7
32 258 71 72 wew. 25, 29
turystyka@oswiata.slask.pl
www.sloneczkoleba.pl
REGULAMIN UCZESTNIKA ZIELONEJ SZKOŁY
Podróż autokarem
Wsiadanie do i wysiadanie z pojazdu odbywa się tylko podczas postoju.
Opuszczenie pojazdu odbywa się tylko za zgodą opiekuna i pod jego opieką.
Uczestnicy wsiadają i wysiadają tylko na wyraźne polecenie opiekuna, pojedynczo, nie popychając się.
W czasie jazdy nie wolno:
· wychylać się ani wystawiać rąk przez okna pojazdu;
· wyrzucać z pojazdu żadnych przedmiotów;
· otwierać drzwi;
· stawać na siedzeniach;
· hałasować;
· chodzić po busie w czasie jazdy.
Pobyt w Ośrodku Kolonijno - Wczasowym „Słoneczko”
1. Zakwaterowanie:
· uczniowie mają prawo głosu w sprawie doboru pokoju i współlokatorów, jednak ostateczna decyzja należy do opiekunów,
· uczniowie mają obowiązek zapoznania się z regulaminem wewnętrznym ośrodka i bezwzględnego przestrzegania go,
2. W czasie pobytu w ośrodku uczniowie mają prawo do:
· co najmniej ośmiogodzinnego czasu snu,
· warunków umożliwiających jak najlepsze wykonanie powierzonych zadań,
· posiłków i odpowiedniej ilości czasu na jego konsumpcję w kulturalny sposób,
· prywatności,
· telefonicznego kontaktu z rodzicami.
3. W czasie pobytu w ośrodku uczniów obowiązuje:
· przestrzeganie ustalonego dziennego harmonogramu zajęć,
· utrzymywanie ładu i porządku w zajmowanych pokojach,
· wykonywanie przydzielonych zadań,
· użytkowanie wyznaczonych pomieszczeń i sprzętu zgodnie z ich przeznaczeniem,
· przestrzeganie ogólnie przyjętych zasad kultury.
4. W czasie pobytu w ośrodku uczniom nie wolno:
· opuszczać terenu ośrodka,
· wychylać się przez okna i balkony,
· zachowywać się hałaśliwie,
· psuć i niszczyć sprzęt,
· narażać zdrowie i życie własne oraz innych,
· korzystać z urządzeń sportowo - rekreacyjnych bez zgody i nadzoru opiekunów,
· używać wulgarnego słownictwa,
· stosować przemocy wobec innych,
· spożywać napojów energetyzujących, alkoholowych i palić papierosów,
· zawierać znajomości z obcymi,
· w czasie ciszy nocnej przebywać w cudzym pokoju.
5. Opuszczenie ośrodka:
· za dokonane zniszczenia uczniowie odpowiadają materialnie,
· pokoje zostawiają czyste i posprzątane.
W czasie zajęć na turystycznych szlakach i w ośrodku
1.Uczestnik ma obowiązek:
· założyć obuwie odpowiednie do wytyczonych tras,
· w razie upałów lub zimna mieć nakrycie głowy,
· ubierać się stosownie do warunków pogodowych,
· przestrzegać dyscypliny i słuchać poleceń prowadzącego zajęcia,
· chodzić tylko szlakami wyznaczonymi przez opiekunów,
· zachowywać się odpowiednio w różnych miejscach.
2. Uczestnik ma prawo:
· wykazania się swoją wiedzą i umiejętnościami,
· otrzymać materiały pomocnicze i wskazówki do realizacji zadań dydaktycznych,
· otrzymać oceny z przedmiotu.
3. Uczestnikowi nie wolno:
· oddalać się od grupy,
· niszczyć przyrody i znaków,
· jeść „dzikich” owoców,
· biegać i hałasować,
· płoszyć ptaków i zwierząt,
· przeszkadzać innym w zdobywaniu wiedzy.
Uczestnik ma prawo do opieki zdrowotnej i wsparcia ze strony opiekunów w trudnych sytuacjach.
Nagrody i kary:
1. Za wzorowe przestrzeganie regulaminów i aktywną postawę uczestnik może otrzymać:
· pochwałę wobec grupy,
· pochwałę wobec rodziców po powrocie,
· pochwałę za szczególną postawę do dziennika szkolnego,
· nagrodę w postaci słodyczy.
2. W razie naruszania zasad dyscypliny pobytu uczestnik może być ukarany:
· upomnieniem
· przeniesieniem do innego pokoju,
· specjalnym nadzorem opiekunów,
· obniżeniem oceny z zachowania,
· a w szczególnie drastycznych sytuacjach wezwaniem rodziców do odebrania z zajęć na własny koszt i bez zwrotu niewykorzystanej części opłaty.
Podczas podróży i pobytu obowiązują ponadto zasady Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania.
W/w regulamin ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom oraz stworzenie ciekawych i atrakcyjnych warunków do aktywnego wypoczynku, zdobywania i pogłębiania wiedzy.
Wykaz rzeczy na zieloną szkołę:
· kurtka,
· czapka na słońce i na zimno,
· 2 pary wygodnych, sportowych butów oraz klapki i kapcie,
· peleryna/ kurtka przeciwdeszczowa/ lub płaszcz przeciwdeszczowy,
· 2-3 pary długich spodni (mogą być dresowe, dżinsy)
· 1 para spodenek do kolan,
· koszulki bawełniane z krótkim rękawem,
· polar, bluza sportowa lub sweter,
· ewentualnie jakąś wyjątkową część garderoby na dyskotekę,
· piżama,
· bielizna osobista, skarpety (na 4 dni),
· ręcznik mniejszy i większy,
· przybory do mycia ( mydło w etui, grzebień lub szczotka, przybory do mycia zębów, szampon),
· chusteczki higieniczne,
· mały plecak,
· ważna legitymacja,
· reklamówki do autokaru na wypadek choroby lokomocyjnej i na śmieci,
· przybory szkolne (długopis, piórnik, ołówek ...),
· zeszyt 16-kartkowy w linię,
· można zabrać karty do gier lub gry planszowe,
· lekarstwa- jeśli dziecko stale przyjmuje, zabiera leki ze sobą
i informuje o tym wychowawców (dawkowanie zapisane na kartce i dołączone w woreczku foliowym z lekarstwami),
· tabletki na chorobę lokomocyjną uwzględniając ilość planowanych wycieczek.
Wszystko należy spakować do dużego plecaka/ walizki/ torby. W małym
plecaku należy umieścić rzeczy przydatne w podróży (suchy prowiant, napoje niegazowane, chusteczki higieniczne, woreczki foliowe, polar lub bluzę, pieniądze).
Uwaga!
Telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, odtwarzacze MP3, biżuteria – na własną odpowiedzialność.
EWALUACJA ZIELONEJ SZKOŁY DO ŁEBY
ANKIETA DLA UCZNIÓW
1. Czy nauka w środowisku naturalnym wpływa na Ciebie pozytywnie?
a) tak
b) nie
c) obojętnie
2. Czy jesteś zadowolony z zielonej szkoły?
a) tak
b) nie
c) obojętnie
3. Czy wycieczka poszerzyła Twoje wiadomości? .
a) tak
b) nie
4. Co było dla Ciebie na zielonej szkole najciekawsze? Napisz odpowiedź.5. Czy było coś co nie podobało Ci się na zielonej szkole? Napisz odpowiedź.
Badanych było 25 uczniów - uczestników zielonej szkoły.
Analizując ankiety, wszyscy uczniowie oprócz jednego wskazali, że nauka w środowisku naturalnym wpływa na nich pozytywnie, zaś na tego jednego ucznia obojętnie. Wszyscy byli zadowoleni z zielonej szkoły i stwierdzili, że wycieczka poszerzyła ich wiadomości.Wszystko im się podobało, czyli: wyprawa na wydmy, pobyt w ośrodku „Słoneczko”, Łeba Park i Sea Park –pokazy fok. Natomiast nie podobała się cisza nocna i to, że wycieczka trwała za krótko.Wyciągając wnioski z ankiety oraz indywidualnych rozmów z uczniami można stwierdzić, że wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w wycieczkach i wszelkich zajęciach dydaktycznych. Dzieci łatwiej zdobywają wiedzę łącząc wysiłek umysłowy i fizyczny. Aktywnie biorą udział w pracach grupy. Jest to również doskonały sposób możliwości rozwoju wszystkich uczestników. Nawet uczniowie "mniej zdolni" mogą wykazać się w wielu zadaniach. Wycieczka posłużyła integracji wiedzy i treści nauczania z różnych przedmiotów łącząc ze sobą elementy języka polskiego (opis przyrody lub przeżyć), plastyki ( pocztówka z Łeby) , matematyki (obliczanie procentów, porównywanie powierzchni i objętości, rozwiązywanie równań) , religii ( biblia), wychowania fizycznego (rekreacja na terenie ośrodka), muzyki (śpiewanie piosenek) a przede wszystkim przyrody. Sprzyja to również integracji dzieci, uczy poczucia współzależności i współodpowiedzialności za realizację zadań. Doskonali umiejętności komunikacji i wzajemnie inspiruje. Ognisko, wspólne śpiewanie, zabawy, czy dyskoteka, wspólne tańce i możliwość zaprezentowania umiejętności tanecznych rozwijają koleżeństwo i uczucia międzyludzkie. Ważnym elementem były wspomnienia z wycieczki przygotowane w formie ekspozycji pamiątek, zdjęć i prac uczniów dla społeczności szkolnej oraz zorganizowanie spotkania rodziców i uczniów, na którym uczestnicy opowiadali wrażenia z zielonej szkoły, prezentowane były zdjęcia i filmy. Rodzice potwierdzili zadowolenie dzieci z wycieczki. Forma zielonej szkoły służy integracji ze środowiskiem, poczucia odpowiedzialności za jego stan i rozwój i zrozumienia, że jest się jego częścią. Wycieczka daje możliwości realizacji większości zadań szkoły, kształcenia wszystkich umiejętności kluczowych oraz integracji na różnych płaszczyznach.
Założone cele wycieczki zostały zrealizowane. Było to możliwe dzięki dobrej organizacji i sprawnie przeprowadzonej zielonej szkole w oparciu o regulamin wycieczek szkolnych.Agnieszka Woźniak