- PROJEKT EDUKACYJNY Nasze opowieści o niezwykłym pisarzu – Władysławie Stanisławie Reymoncie.
- Scenariusz na Dzień Mamy i Taty 2019
- INNOWACJA PROGRAM ZIELONEJ SZKOŁY
- Program projektu profilaktycznego -Wystarczy powiedzieć nie!
- Scenariusz Dzień Babci i Dziadka 2018
- W szkolnej ławce z widokiem na świat - lekcja j. polskiego
- Konspekt lekcji Przedmiot: język polski Klasa: V
- Katecheza - Tradycje Świąt Wielkanocnych
- PROJEKT DLA KLASY IV Ułamki zwykłe w życiu codziennym i w szkole - lekcja matematyki
- Projekt :Wszystko o książce. Z książką za pan brat.
Konspekt lekcji Przedmiot: język polski Klasa: V
Konspekt lekcji
Przedmiot: język polski
Klasa: V
Data: 28.03.2019 r.
Prowadząca: Magdalena Sokołowska
Temat: Wchodzimy w mitologiczne krainy. Herkules i złota łania w wyobraźni artystki.
Cele kształcenia /wymagania ogólne z podstawy programowej/:
Uczeń:
- poznaje pojęcia „mit” i „mitologia”
- opisuje sytuację przedstawioną na obrazie;
- wypowiada się nt. uczuć wywołanych percepcją dzieła;
- odnajduje i omawia elementy realistyczne i fantastyczne;
- tworzy opowiadanie inspirowane dziełem malarskim;
Nacobezu: /cele dla ucznia/
- poznasz pojęcia „mit” i „mitologia”;
- opiszesz sytuację przedstawioną na obrazie;
Metody: - analiza dzieła malarskiego
- mapa skojarzeń
- metoda uczenia się w małych zespołach
Formy pracy: - praca grupowa
- praca indywidualna
Pomoce: - prezentacja multimedialna
- multibook
- tablica interaktywna
- podręcznik
- karty pracy
- napisy na kartonikach: Herkules, Atlantyda, Uranos, Gaja, Chaos, Zeus, cyklopi, Posejdon,
Hades, Demeter, Hestia Hermes, Hera, Apollo, Atena, Persefona
Przebieg lekcji:
Część wstępna:
- Sprawdzenie pracy domowej.
- Podanie tematu i celów lekcji.
- Wprowadzenie w nowy dział – mitologię.
Część właściwa:
- Wyszukiwanie w słowniku języka polskiego pojęć: mit i mitologia.
- Nawiązanie do wywieszonych nazw bóstw, zwrócenie uwagi na Herkulesa.
- Podanie informacji o pracy nad obrazem – układanie przez uczniów w grupach puzzli.
- Nauczyciel przybliża uczniom mit o Herkulesie, wyjaśnia tytuł obrazu i opowiada, w jaki sposób schwytał łanię ceryntyjską, kim była Artemida.
- Zapis notatki w zeszytach o tych postaciach – w grupach.
- Analiza dzieła malarskiego, pytania pomocnicze – uczniowie wypowiadają się na temat obrazu.
- Gdzie może rozgrywać się ukazana scena?
- Jak wyglądają postacie przedstawione na obrazie?
- Jak myślisz, dlaczego tytułowy bohater jest niebieski?
- Czy ukazana scena jest fantastyczna, czy realistyczna? Uzasadnij swoją opinię.
- Jakie kolory zauważasz? W jaki sposób zastosowane barwy wpływają na nastrój dzieła?
- Które elementy obrazu sprawiają, że jest on pełen ruchu?
- Jaka historia przychodzi Ci na myśl, gdy patrzysz na obraz?
- Nauczycielka prosi, aby uczniowie w parach bardzo dokładnie przyjrzeli się obrazowi i starali zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Następnie pary układają pytania, które zadadzą innym, aby sprawdzić, jak zapamiętali treść obrazu.
- Wspólne redagowanie opisu sytuacji ukazanej na obrazie.
Część końcowa:
- Symulacja – uczniowie w parach symulują rozmowę telefoniczną z osobą, której nie było w szkole i która dzwoni do kolegi, aby dowiedzieć się, o czym była mowa na lekcji języka polskiego – podsumowanie zajęć.
- Zadanie pracy domowej – ćw. 4 s. 199 p. Objaśnienie.
- Zapowiedź kontynuacji tematu na następnych lekcjach.