Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI
z wykorzystaniem platformy WWW.epodręczniki.pl /TIK/
Prowadząca: Agnieszka Woźniak
Temat: Obliczanie pól czworokątów.
Cele lekcji:
Uczeń:
- rozpoznaje czworokąty na podstawie podanych własności;
- rysuje czworokąty na podstawie podanych własności;
- posługuje się pojęciami dotyczącymi geometrii;
- zna wzory na obliczanie pól i potrafi je wykorzystać w zadaniach;
- stosuje własności czworokątów.Pomoce dydaktyczne: wzory na pola czworokątów oraz zadania ze strony internetowej WWW.epodręczniki.pl
/TIK/
Metody: ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem komputera i Internetu.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Przebieg lekcji:
- Sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
- Uruchomienie na komputerach strony internetowejhttps://epodreczniki.pl/a/obliczanie-pol-i-obwodow-czworokatow/D4b0nyfC6 /TIK/
- Przypomnienie i utrwalenie wzorów na pola czworokątów –wykorzystanie wiadomości z powyższej strony. Samodzielne wykonanie zadania nr.1 z platformy (Połącz w pary figurę z opisem obliczania jej pola).
- Wykonanie przez uczniów w zeszytach zadania 5 (Oblicz pole figury przedstawionej na rysunku.). Wykorzystanie wzorów na pola czworokątów. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania. (Można za pomocą platformy sprawdzić odpowiedzi.)
- Wykonanie zadań 8 i 13 z wykorzystaniem dynamicznej karty pracy o następującej treści:
Zadanie 5
Przesuń punkt P tak, by utworzyć inny prostokąt o polu równym 20 cm2.
Zadanie 8
Narysuj: prostokąt, kwadrat, równoległobok, romb i trapez, tak aby każda z figur miała pole równe 36 cm². Sprawdź poprawność wykonania rysunków budując takie same figury z dynamiczną kartą pracy. Ustaw wierzchołki tak, by otrzymać kolejne figury o takich samych wymiarach, jak w zeszycie.
- Wykonanie w zeszycie zadania 19 o treści:
Na grządkę w kształcie trapezu prostokątnego o podstawach 4,5 m i 2,5 m
i wysokości 4 m trzeba wysypać torf. Jeden worek torfu wystarcza na 6 m² powierzchni. Ile najmniej worków torfu trzeba kupić?
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i na bieżąco sprawdza poprawność rozwiązywania zadań. Ocena za rozwiązane zadania w zeszycie.
- Zadanie pracy domowej
Wykonaj zadania – nr 11,12,14,15,16 z platformy /TIK/