Szkoła Podstawowa
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Mogilnie Dużym
Konspekt lekcji historii
Realizująca: Monika Pawełczyk
Czas trwania: 1 godzina lekcyjna
Klasa: IV
Data: 07.11.2019r.
Temat: Z historią na Ty – lekcja powtórzeniowa.
- Założenia metodyczne
Cel główny lekcji:
Przygotowanie do pracy klasowej poprzez powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących zagadnień z działu I, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kształtowanie kompetencji kluczowych-wiedza, umiejętności, postawy. Zastosowanie TIK.
Cele operacyjne:
Mój uczeń po skończonej lekcji potrafi:
- scharakteryzować nauki badające przeszłość;
– porównać sposób zdobywania wiedzy przez historyka i archeologa;
– podać przykłady różnego rodzaju źródeł historycznych;
– podać przykłady różnego rodzaju pamiątek historycznych i wyjaśnić, dlaczego są one ważne;
– wskazać tradycje rodzinne;
– sporządzić drzewo genealogiczne najbliższych członków rodziny;
– wyjaśnić, czym jest patriotyzm i w jaki sposób należy go wyrażać;
– wskazać lokalne zabytki i inne miejsca związane z dziejami regionu, np. pomniki;
– wyjaśnić, czym jest, historia, naród;
– opisać polskie symbole;
– wymienić najważniejsze święta państwowe i narodowe;
– dostrzec związki przeszłości z współczesnością;
– chronologicznie ułożyć epoki historyczne oraz wskazać ich daty graniczne;
– umiejscowić epoki, wieki, wydarzenia na osi czasu;
– uporządkować chronologicznie różne daty;
– przypisać określone wydarzenie historyczne do ery, epoki, wieku;
– obliczyć upływ czasu między różnymi wydarzeniami, w tym na przełomie obu er;
– odczytać informacje z osi czasu;
– posługiwać się cyframi rzymskimi;
– rozróżnić mapę od planu;
– charakteryzować różnego rodzaju symbole kartograficzne i odczytać informacje z mapy;
Metody pracy
- praca ze źródłami historycznymi ( mapa, plan, ilustracje, drzewo genealogiczne…)
- rozmowa nauczająca
- praca z osią czasu
- metoda aktywizująca – mowa ciała
- metoda aktywizująca – burza mózgów
Formy pracy
- indywidualna
- zbiorowa
- w parach
Środki dydaktyczne
- Karta pracy zawierająca zadania powtórzeniowe dotyczące analizy mapy, planu , drzewa genealogicznego ( zał.1.);
- 24 kartoniki prezentujące wydarzenia historyczne, z zapisanymi ważnymi datami historycznymi za pomocą cyfr rzymskich oraz arabskich (zał.2);
- rekwizyty: magiczna skrzynia z piaskiem, korona ,berło, złota kula z sentencjami łacińskimi;
- Źródła historyczne (monety, naczynia…);
- oś czasu;
- ćwiczenie do klasy IV : Podsumowanie rozdziału I-Sprawdź czy potrafisz (s.22);
- foliogramy interaktywne (Oś czasu, mapa historyczna, drzewo genealogiczne -TIK);
- zdjęcia budynków (TIK);
- scenka o Mieszku I : Trudna decyzja (zał.3.).
- Tok lekcji
Faza wprowadzająca
- Ogniwo organizacyjno- porządkowe.
- Powitanie
- Sprawdzenie listy obecności
- Podanie celu lekcji:Przygotowanie do pracy klasowej poprzez powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących zagadnień z działu I, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kształtowanie kompetencji kluczowych –wiedza, umiejętności, postawy.
- Objaśnienie uczniom zasad pracy na lekcji powtórzeniowej – rozdanie kart pracy (zał.1)
- Zapis tematu lekcji na tablicy i w zeszycie.
Faza realizacyjna
-
- „Historia vitae magistra est” – nauczyciel prowadząc rozmowę nauczającą powtarza zagadnienia dotyczące historii jako nauki o przeszłości, uczniowie wcielają się w rolę historyków i archeologów.
- Przypomnienie zasad przy tworzeniu drzewa genealogicznego - foliogram multimedialny ( TIK)
- Praca z kartą pracy – analiza zadania – Drzewo genealogiczne.
- Polacy jako naród –ojczyzna, patriotyzm, dziedzictwo narodowe, symbole narodowe- nauczyciel kieruje do uczniów pytania powtórzeniowe… (zapis na tablicy hasła: Polska)
- Praca z osią czasu- uczniowie analizują zapisy na osi czasu, uzupełniają oś symbolami jednostek czasowych- foliogramy interaktywne (TIK)
- Uczniowie otrzymują karty historyczne (zał.2.), w celu sprawdzenia umiejętności posługiwania się cyframi rzymskimi (praca w parach); zastosowanie cyfr rzymskich w praktyce- zdjęcia budynków (TIK).
- Korzystając z osi czasu, uczniowie przedstawiają epoki historyczne.
- Obliczanie czasu w historii pod kątem postawionych przez nauczyciela pytań: ( Jaki to wiek?, Kiedy zaczyna się i kiedy kończy wiek? Ile lat upłynęło?...)
- Nauczyciel przypomina uczniom elementy mapy -foliogram interaktywny (TIK).
- Analiza zadań z karty pracy :mapa i plan ( praca w parach).
Kontrola i ocena
Nauczyciel ocenia pracę uczniów według wcześniej ustalonych zasad – aktywność nagrodzona ocenami, tytułem: „Król Faktów”
Zadanie domowe
Przygotuj się do pracy klasowej z działu I. Rozwiąż zadania zamieszczone w ćwiczeniu (s.22).
Dla osób chętnych: Przygotuj scenkę teatralną, w której Mieszko I rozważa przyjęcie chrześcijaństwa na podstawie tekstu: Trudna decyzja (zał.3.). Termin realizacji- 2 tygodnie.
Zakończenie lekcji- podziękowanie…