• Urodziny Reymonta

• Poniedziałek 9 maja był dniem świętowania w szkole 155. rocznicy urodzin patrona Władysława Stanisława Reymonta. To okazja, aby przypomnieć najważniejsze wątki z życia pisarza oraz jego twórczość. W trakcie uroczystości można było obejrzeć wywiad z Reymontem, scenkę, prezentującą lekcję  o pisarzu oraz posłuchać  piosenki w wykonaniu uczniów klasy IV. Rozdawane były ulotki i broszury, dzięki którym wiadomości o patronie szkoły pozostaną w pamięci na dłużej. Na koniec Reymont – w tej świetnie zagranej roli Oliwier – częstował wszystkich urodzinowymi cukierkami.

Spotkanie to było także doskonałą okazją do podsumowania konkursu literackiego, kierowanego do uczniów klas IV – VIII. Prace – opowiadania o tematyce O tym szumi las… oceniane były w dwóch kategoriach. Oto lista laureatów:

Kat. I

I miejsce – Norbert Górny kl. V

II miejsce – Oliwier Misiak kl. V

III miejsce / ex aequo/ - Nadia Kania kl. IV i Julia Kubera kl. IV

Kat. II

I miejsce – Dobrosława Sysio kl. VII

II miejsce – Kamil Kwaśniewski kl. VI

III miejsca – nie przyznano

Patronat nad konkursem objęło Nadleśnictwo w Kolumnie, które również sponsorowało nagrody, wręczyli  je pani Karolina Felczak oraz pan Janusz Ziarnik – autor książek i juror konkursu.

Laureatom gratulujemy a wspierającym nasze działania bardzo dziękujemy 😊.

Magdalena Sokołowska

• Pamiętajmy Katyń

• " Jeszcze rosną drzewa, które to widziały,

Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi."

Jacek Kaczmarski

26 kwietnia 2022r. poznaliśmy laureatów  Gminnego  Historycznego Konkursu

" 82 rocznica zbrodni katyńskiej- w hołdzie lokalnym bohaterom" . Wspaniała trzydziestka młodych pasjonatów historii ze szkół podstawowych z gminy Dobroń -11 kwietnia , rozwiązała test konkursowy,  zawierający pytania zamknięte i otwarte.  Część zadaniowa konkursu obejmowała zagadnienia: dzieje sprawy katyńskiej- obozy w Kozielsku, Starobielsku                         i Ostaszkowie, historię Janiny Lewandowskiej,Komisarza Policji Państwowej -Ignacego Bartuzela, Porucznika Zygmunta Królika oraz Nadkomisarza Policji Państwowej-Roberta Henryka Żychowskiego- bohaterów ziemi dobrońskiej.  Patronat Honorowy nad konkursem objął Wójt Gminy Dobroń ,           Robert Jarzębak. Laureaci wraz z opiekunami zostali zaproszeni na uroczystą galę rozdania nagród do Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Mogilnie Dużym                     - organizatora konkursu, podczas której p. Anna Matyśkiewicz-Kozieł wygłosiła wykład poświęcony zbrodni katyńskiej. Dziękujemy za piękną lekcję patriotyzmu...

Ostateczne wyniki przedstawiają  się następująco:

I MIEJSCE – Julia Misiak  (Szkoła Podstawowa w Chechle Drugim)

II MIEJSCE – Julia Kuniecka ( Szkoła Podstawowa w Dobroniu)

III MIEJSCE- Daria Skiba  ( Szkoła Podstawowa w Dobroniu)

• Kamil Posłuszny        (Szkoła Podstawowa w Dobroniu)
            •  Hanna Różejewicz    (Szkoła Podstawowa w Chechle Drugim)
            • Julia Sałagacka          ( Szkoła Podstawowa w Dobroniu)
            • Kamil Mudzo              ( Szkoła Podstawowa w Dobroniu)
            • Dominik Kluch            ( Szkoła Podstawowa w Mogilnie Dużym)

Naszą szkołę reprezentowali:

Dominik Kluch, Natalia Szymczyk, Wiktor Szewczyk, Oliwier Misiak, Norbert Górny, Nikola Piechulska, Julia Karamuz, Sebastian Dynaryński, Jakub Grabarz, Aleksandra Studzińska.

Zwycięzcy i uczestnicy konkursu wraz opiekunami otrzymali pamiątkowe dyplomy autorstwa p. Agnieszki Sysio oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Dobroń, Roberta Jarzębaka oraz IPN w Łodzi.

Gratulujemy!

Monika Pawełczyk