• X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się tabliczki mnożenia. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Organizatorem Głównym jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania. Przez wiele lat pod jego patronatem organizowane były Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia. Od 2011 roku przeprowadzany jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Organizator Główny udostępnia uczestnikom materiały niezbędne do przeprowadzenia ŚDTM takie jak: losy, logo, plakaty, scenariusze gier i wiele innych.  Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Wielki pasjonat niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki. Autor kart Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”, „Dodawanie i odejmowanie” oraz „Gry logiczne (3 kolory)” (które opracował z córką Justyną Grabowską-Dybek). W związku z reżimem sanitarnym akcja w naszej szkole przebiegała na lekcjach matematyki. W każdej klasie przeprowadzona została lekcja z wykorzystaniem materiałów do nauki tabliczki mnożenia, które były dostępne na stronie organizatora Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W dniu 02 października odbył się w naszej szkole pisemny egzamin z tabliczki mnożenia. Przystąpili do niej uczniowie klas IV-VIII. Nie wszystkim udało się zdobyć Odznakę Eksperta Tabliczki mnożenia, ale za każdym razem jest lepiej. Kolejny egzamin za rok. 

            Agnieszka Woźniak

        • Spotkanie z pisarzem Kazimierzem Szymeczko
          • Spotkanie z pisarzem Kazimierzem Szymeczko

          •           23 września 2020 roku gościliśmy w naszej szkole pana Kazimierza Szymeczko – pisarza, autora wielu książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Gminną Biblioteką w Dobroniu w ramach projektu „Z książką na walizkach”.  Ze względu na obostrzenia sanitarne uczestnikami spotkania byli jedynie uczniowie z klas: piątej i szóstej.

                     Pan Kazimierz Szymeczko mieszka i pracuje w Rudzie Śląskiej. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”. Autor książek: „A to historia. Opowiadania z dziejów Polski”, „Gołąbek niepokoju”, „ Tajemnica jednej nocy”, współautor m. in.: „Opowiadań z kluczem”, „Opowiadań z dreszczykiem”, „Walka o wolność”.

                   Jego powieść „Czworo i kości” otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2011, a powieść „Tetrus” - do nagrody Książka Roku 2015. W 2013 roku został uhonorowany tytułem Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

                   Nasz miły gość podczas spotkania opowiadał o natchnieniach, pomysłach na fabułę wybranych książek oraz o tym, jak zaczęła się Jego przygoda z literaturą. Kazimierz Szymeczko pisze książki historyczne, obyczajowe i przygodowe. W swoich utworach skupia się na ludziach, a wydarzenia historyczne stanowią doskonałe tło.

                  Pisarz w czasie spotkania odpowiadał cierpliwie na wiele pytań zadawanych przez młodych czytelników. Dowiedzieliśmy się m.in., że chętnie odwiedza giełdy staroci, zbiera kubki i lampy naftowe, hoduje króliki, miaaaaau (a raczej: miał) latającego kota, który onegdaj jednym skokiem na klawiaturę skasował kilka stron natchnionego tekstu…  Na koniec spotkania usłyszeliśmy kilka zdań w gwarze śląskiej, bowiem nasz gość pochodzi z Górnego Śląska.                    I zapamiętamy już, że GRUBA, to po śląsku wcale nie pulchna kobieta, ale KOPALNIAJ

                   W podziękowaniu za miłe spotkanie nasz gość otrzymał pamiątkowy dyplom oraz monetę – nasze SZKOLNE TRZY GROSZE. Uczestnicy spotkania mieli okazję do nabycia książek opatrzonych autografem, zaś przy szkolnej bibliotece została wywieszona pamiątkowa fotografia z dedykacją od pana Kazimierza Szymeczko.

            Przy okazji spotkania został również rozstrzygnięty konkurs ogłoszony przez Wydawnictwo Literatura. Spośród wystawionych prac plastycznych autor wybrał trzy: I miejsce zdobył Mateusz Markiewicz, II miejsce: Natalia Kołasińska, III miejsce: Szymon Markiewicz. Laureaci otrzymali nagrody książkowe.

            Wszystkich zachęcamy do przeczytania książek pana Kazimierza Szymeczko, zaś pani Marzenie Madej dziękujemy za współpracę w propagowaniu czytelnictwa w naszej szkole.

            eRJot

          • Informacje

          • WAŻNE!

             Składki na:

             

            1. UBEZPIECZENIE NNW:  44,00 zł/os.

            /termin płatności: do 13 września 2020 r./ Polisa w InterRisk.

            Warunki ubezpieczenia znajdują się w zakładce Rodzice i Uczniowie: Dla Rodziców.

            Ubezpieczenie jest dobrowolne. Warunkiem ubezpieczenia jest uiszczenie w/w opłaty i potwierdzenie podpisem, że rodzic zapoznał się z warunkami ubezpieczenia. Informacja na ten temat znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce „RODZICE”.

            Kontakt do pośrednika ubezpieczeniowego:

            Łukasz Jóźwiak
            Dyrektor Krajowy

            tel. kom. 692 981 172
            ljozwiak@multitop.com.pl

             

            2. RADĘ RODZICÓW: 60,00 zł

            Wpłata dobrowolna. Fundusze RR przeznaczane są m. in. na zakup nagród w konkursach przedmiotowych, nagród książkowych na koniec roku, dofinansowania do wycieczek dla uczniów w trudnej sytuacji materialnej.

             

            W/w składki prosimy wpłacać u wychowawców klas.

            Wpłaty na Radę Rodziców można również przekazywać bezpośrednio na numer konta: 22102034370000110201728633

            W tytule wpłaty należy podać: na RR 2020/2021, imię i nazwisko dziecka oraz klasę, do której uczęszcza.

             

            3. Obiady – 0,70 – zupa,

            - 2,80 – drugie danie

            Wpłaty na obiady przyjmuje pani Aleksandra Retkiewicz.

            Zgłaszanie odpisów pod nr tel.: 795 772 628

            4. Prosimy o wyposażenie dzieci w napoje. Nie będziemy udostępniać herbaty.

             

            ~ W czasie pandemii COVID-19 zachowujemy w szkole tzw. „reżim sanitarny”, w tym m.in.:

            ·         przychodzimy do szkoły zdrowi;

            ·         nie przychodzimy do szkoły jeśli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną, jeśli objęci jesteśmy kwarantanną;

            ·          w miejscach, gdzie dystans między osobami jest mniejszy niż 1,5 nosimy maseczki (ew. przyłbice);

            ·         często myjemy ręce (zgodnie zinstrukcją);

            ·         dorośli odkażają dłonie środkiem do dezynfekcji rąk;

            ·         podczas kichania zasłaniamy usta zgiętym łokciem;

            ·         uczniowie korzystają wyłącznie z własnych przyborów;

            ·         uczniowie nie przynoszą do szkoły rzeczy zbędnych (np.: zabawek);

            ·         Rodzice zobowiązani są do podania numerów kontaktowych, pod którymi będą dostępni na wypadek                    konieczności odebrania dziecka ze szkoły;

            ·         Rodzice wyposażają dziecko w maseczkę i rękawiczki (konieczne na lekcji informatyki).

             

            Szczegółowe zasady postępowania określa Procedura bezpieczeństwa na czas pandemii COVID-19 zamieszczona na stronie internetowej szkoły.

             

            ~ Prosimy o poszanowanie wypożyczonych podręczników.

            ~ Opieka świetlicowa będzie sprawowana do godziny 16:00 (dla dzieci, których rodzice odbierać będą osobiście).

            ~ Dziewczęta z długimi włosami noszą je upięte.

            ~ Na terenie szkoły uczniowie nie używają telefonów komórkowych.

            ~ W szkole obowiązuje skromny strój i obuwie zmienne.

          • Rok szkolny 2020/2021

          • Nowy rok szkolny rozpoczął się inaczej niż zwykle. Uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach za wyjątkiem klasy pierwszej, która miała krótkie przywitanie na świetlicy z Panią Dyrektor i wychowawczynią p. Patrycją Jabłońską.

          • Rolniku, wypełnij obowiązek i weź udział w spisie!

          • Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego – 1 września 2020 r. w całym kraju rozpoczął się Powszechny Spis Rolny 2020, który potrwa do 30 listopada 2020 r. Powszechny Spis Rolny 2020 obejmie wszystkie gospodarstwa rolne w kraju. Dane zbierane są według stanu na 1 czerwca 2020 r. Udział w Spisie Rolnym jest obowiązkowy, a kto odmówi udzielenia informacji w spisie powszechnym, podlega grzywnie.

            Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo i pokazać zmiany jakie zaszły od poprzedniego spisu. Służą władzom, zarówno centralnym jak i lokalnym do podejmowania decyzji strategicznych, opartych na analizie danych oraz prowadzenia polityki rolnej. Także na podstawie danych ze spisu rolnego Komisja Europejska określa wielkość wsparcia Unii Europejskiej dla Polski w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, dzięki któremu od wielu lat modernizuje się polskie rolnictwo.

            Podczas tegorocznego spisu obowiązkową formą zbierania danych jest samospis internetowy – przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej spisrolny.gov.pl. Dla osób, które potrzebować będą pomocy lub którym nie uda się wypełnić formularza internetowego, została uruchomiona infolinia, umożliwiająca telefoniczne dokonanie samospisu poprzez kanał „spisz się przez telefon”. Rachmistrze telefoniczni obsługujący linię „Spisz się przez telefon” są dostępni siedem dni w tygodniu w godzinach 8.00 – 20.00.

            Dane zbierane w ramach Powszechnego Spisu Rolnego 2020 dotyczą m.in.:

            •    cech identyfikacyjno-adresowych użytkownika i jego gospodarstwa rolnego,

            •    sprzedaży i zużycia wytworzonych produktów rolnych,

            •    struktury dochodów,

            •    aktywności ekonomicznej,

            •    sposobu użytkowania gruntów,

            •    powierzchni zasiewów, nawożenia,

            •    zastosowania środków ochrony roślin,

            •    pogłowia zwierząt gospodarskich,

            •    chowu i hodowli ryb,

            •    budynków gospodarskich,

            •    maszyn i urządzeń rolniczych.

            Niezależnie od trwającego samospisu internetowego, od 16 września do 30 listopada 2020 r. z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie dokonali jeszcze samospisu, kontaktować się będą rachmistrze telefoniczni., a jeżeli sytuacja epidemiczna poprawi się, wówczas z rolnikiem po 1 października br. kontaktować się będzie rachmistrz terenowy. Potwierdzenie tożsamości rachmistrzów spisowych zapewni infolinia spisowa.

            Użytkownicy gospodarstw rolnych, którzy nie dokonają samospisu, nie będą mogli odmówić przekazania danych rachmistrzowi, który się z nimi skontaktuje.

            Spisy rolne, realizowane raz na 10 lat, odbędą się w tym roku we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej. Obowiązek udziału w  spisie rolnym na użytkowników gospodarstw rolnych nakłada Ustawa o Statystyce Publicznej z dnia 29 czerwca 1995 r.,

            Więcej informacji na temat spisu można uzyskać na stronie internetowej https://spisrolny.gov.pl/ lub dzwoniąc na infolinię GUS: 22 279 99 99.

        • Uroczystość zakończenia roku szkolnego uczniów klasy 8
          • Uroczystość zakończenia roku szkolnego uczniów klasy 8

          • ,, Koniec to zawsze początek...''
            W dniu 26 czerwca uczniowie naszej szkoły  odbierali świadectwa indywidualnie ze względu na pandemię. Jedyny wyjątek p. Dyrektor zrobiła dla uczniów klasy ósmej, którzy już nie pojawią się w murach naszej szkoły we wrześniu. Aby zadbać o bezpieczeństwo nas wszystkich najpierw na spotkanie z nauczycielami zostali zaproszeni rodzice. Obejrzeli prezentację przygotowaną przez swoje dzieci, a przedstawiającą   wspomnienia ze szkolnego życia od klasy I do VIII. Następnie miejsca rodziców zajęli uczniowie, którzy podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za 8 lat nauczania, wsparcia i trudu włożonego w ich edukację. Potem nastąpił najważniejszy moment, czyli wręczenie uczniom przez p. Dyrektor świadectw ukończenia szkoły i nagród za najlepsze wyniki w nauce. To było wyjątkowe zakończenie roku, ale wszyscy się cieszyli, że mogli choć na krótką chwilę razem się spotkać i wspólnie  pożegnać szkołę podstawową i osoby, które im przez te lata towarzyszyły. Na zakończenie wszyscy mogliśmy obejrzeć film, w którym nauczyciele składają wakacyjne życzenia uczniom, a uczniowie nauczycielom. Wszyscy mamy nadzieję że we wrześniu  nasi absolwenci rozpoczną nowy rok szkolny w swoich wymarzonych szkołach w formie tradycyjnej a nie zdalnej ...

          • MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ DARIUSZ PIONTKOWSKI

          •  

            Warszawa, 24 czerwca 2020 r.

            Szanowni Państwo,

            Dyrektorzy i Nauczyciele,

            Uczniowie i Rodzice,

             

            wkrótce rozpoczniemy wakacje – oczekiwany przez wszystkich czas letniego wypoczynku i  wytchnienia od codziennych obowiązków. Pod wieloma względami tegoroczne wakacje będą różnić się od tych, które znamy, podobnie jak inny niż poprzednie był rok szkolny 2019/2020.

             

            Aby ograniczyć niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa,
            w połowie marca zdecydowaliśmy o zawieszeniu tradycyjnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Przygotowaliśmy jednocześnie odpowiednie rozwiązania prawne, które umożliwiły organizację kształcenia na odległość.

             

            Przejście na system zdalnego nauczania było dużym wyzwaniem. Od dyrektorów szkół wymagało zupełnie nowej organizacji pracy, a od nauczycieli kreatywności oraz wykorzystania innych niż dotychczas metod dydaktycznych. Z kolei uczniowie musieli przyzwyczaić się do nowegosposobu przekazywania wiedzy i uczenia się. Potrzebne było również wsparcie ze strony rodziców oraz ich współpraca ze szkołą.

             

            Dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu osób, na wszystkich szczeblach systemu edukacji, w zdecydowanej większości szkół nauka na odległość przebiegała sprawnie i bez większych problemów. Wszystkim tym, którzy przez wiele tygodni z entuzjazmem, zapałem
            i poświęceniem wykonywali swojeobowiązki, przekazuję wyrazy szacunku i uznania. 

             

            Dziękuję dyrektorom szkół za zorganizowanie pracy w zupełnie nowych warunkach
            i wspieranie nauczycieli. Słowa uznania kieruję do wszystkich pedagogów, wyrażając wdzięczność za pełne zaangażowania oraz profesjonalne podejście do nowych wyzwań zawodowych.

             

            Dziękuję także uczniom za otwartość na nowe sposoby przekazywania wiedzy, a rodzicom za okazaną pomoc. W tym trudnym czasie byli Państwo blisko swoich dzieci, motywując
            je do pracy i wspierając w nauce na odległość.

             

            Zawieszenie zajęć i kształcenie na odległość to niecodzienna i trudna sytuacja,
            w szczególności dla uczniów pozbawionych bezpośredniego kontaktu z nauczycielami
            i rówieśnikami. Jestem przekonany, że wszyscy będziemy czerpać z niej naukę oraz doświadczenie na przyszłość. Nowe narzędzia, metody pracy i komunikacji, a także umiejętności i kompetencje wypracowane podczas nauki zdalnej pozostaną z nami na dłużej i z powodzeniem będą mogły być wykorzystywane w procesie nauczania i uczenia się. 

             

            Przygotowujemy się do nowego roku szkolnego. Chcemy, aby we wrześniu uczniowie i nauczyciele wrócili do szkół w normalnym, stacjonarnym trybie. Wszyscy zgodzimy się z tym, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które rodzą się w szkolnych murach.

             

            Życzę spokojnego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Chciałbym,
            aby zbliżające się wakacje pozwoliły na odpoczynek od codziennych obowiązków i dały energię oraz inspirację do pracy w nowym roku szkolnym 2020/2021.

             

            Spokojnych i bezpiecznych wakacji!

             

             

            Z serdecznymi pozdrowieniami

            Dariusz Piontkowski

            Minister Edukacji Narodowej

             

             

          • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

          • Informujemy, że  Samorząd Województwa Łódzkiego uruchomił  Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Telefon jest odpowiedzią i wsparciem w sytuacjach kryzysowych, które mogą narastać wśród wielu młodych osób w okresie pandemii.

            Wsparcie można uzyskać dzwoniąc na numer 726 611 611 w godzinach 12.00 – 20.00.

             Z kolei od godziny 20.00 do północy specjaliści (psychologowie, psychoterapeuci, osoby specjalizujące się w interwencjach kryzysowych) dyżurują na Snapchacie i Messengerze (pogadajmytutaj).

            Telefon działać będzie od 20 kwietnia do 14 czerwca br.

            Ponadto podajemy:

            -  ogólnopolski numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111;

            -  numer telefonu do GOPS-u w Dobroniu: 510 208 494.

             

            Jednocześnie przypominamy o możliwości kontaktu:

            -  z pedagogiem szkoły pod numerem telefonu: 795 772 628

            -  z psychologiem (za pośrednictwem dziennika elektronicznego).

             

          • Rekrutacja

          • TERMINARZ NABORU DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

            PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. WŁ. ST. REYMONTA W MOGILNIE DUŻYM:

             

            • od 28 lutego do 13 marca 2020 r. – przyjmowanie wniosków;
            • od 16 do 20 marca 2020 r. – analiza wniosków przez szkolną komisję rekrutacyjną;
            • 23 marca 2020 r. – podanie do wiadomości w szkole list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych;
            • od 23 do 28 marca 2020 r. – potwierdzenie pisemne przez rodzica lub opiekuna prawnego dziecka woli przyjęcia do szkoły;
            • 31 marca 2020 r. – podanie do wiadomości w szkole listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych.

             

            NABÓR UZUPEŁNIAJĄCY (w chwili, gdy szkoła będzie dysponowała wolnymi miejscami):                       

             od 12 do 14 sierpnia 2020 r.

             

            SZCZEGÓŁY dot. rekrutacji w zakładce: DLA RODZICÓW

             

            Terminarz naboru do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Mogilnie Dużym:

            • od 28 lutego do 13 marca 2020 r. składanie w szkole ZGŁOSZEŃ

            i WNIOSKÓW  o przyjęcie do klasy pierwszej;

            • od 16 do 20 marca 2020 r. – analiza wniosków i zgłoszeń przez szkolną komisję rekrutacyjną;
            • 23 marca 2020 r. – podanie do wiadomości w szkole list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych;
            • od 24 do 27 marca 2020 r. – potwierdzenie pisemne przez rodzica  lub opiekuna prawnego dziecka woli przyjęcia do szkoły;
            • 31 marca 2020 r. – podanie do wiadomości w szkole listy dzieci przyjętych                                     i nieprzyjętych.

             

            NABÓR UZUPEŁNIAJĄCY (w chwili, gdy szkoła będzie dysponowała wolnymi miejscami):                       

             od 12 do 14 sierpnia 2020 r.

             

            SZCZEGÓŁY dot. rekrutacji w zakładce: DLA RODZICÓW

             

             

        • Pamięć o Niezłomnych…
          • Pamięć o Niezłomnych…

          • … Niezłomni- bo nie dali się złamać czerwonemu najeźdźcy –ZSRS- czy to trwając na posterunku w lesie , czy zachowując godną postawę w śledztwie…”.

               Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 1 marca 2011 roku. Wiąże się z datą śmierci żołnierzy niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia      ”Wolność i Niezawisłość”, których 1 marca 1951 roku rozstrzelano w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Choć historia długo milczała o Nich, to dziś ze zdwojoną siłą chcemy mówić, dziękować i pamiętać o tych, którzy „ żyli prawem wilka…”, tak jak potrafimy najlepiej, najmocniej… Jak ? Poprzez proste gesty i czyny.  Nasza szkoła zamieniła się         w „miejsce pamięci”, poprzez przybliżenie w niekonwencjonalny sposób historii żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wchodząc po schodach, stopień po stopniu, zapoznawaliśmy się z mrocznymi kartami przeszłości. Pamięć o „Wyklętych” była w Nas już nie tylko na lekcjach historii…

                 24 lutego 2020 r. uczniowie SP w Mogilnie Dużym zostali zaproszeni do wzięcia udziału w turnieju wiedzy”Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Do konkursu przystąpiły 53 osoby z klas V-VIII. Oto wyniki:

            I miejsce : Hanna Bartczak (klasa VII) oraz Antonio Brandszteter (klasa VI)

            II miejsce: Julia Mandat (klasa VII) oraz Dawid Szymczyk (klasa VIII)

            III miejsce: Jakub Pełka ( klasa VI)

            Wyróżnienia przyznano uczniom klasy VI: Marii Angiel, Magdalenie Plucińskiej, Bartoszowi Smolarkowi oraz Dawidowi Szalewskiemu.

                 Bohaterom oddaliśmy  również hołd poprzez uczestnictwo 1 marca w II edycji „Biegu Tropem Wilczym” w Pabianicach.  W tym dniu zawodnicy stanęli na starcie w ponad 370 miastach Polski oraz poza jej granicami: w USA, Australii, Afryce, w europejskich stolicach   i na Kresach. Nazajutrz, w poniedziałkowy poranek w murach naszej szkółki powitaliśmy           p. Annę Matyśkiewicz- Kozieł, nauczycielkę historii z Zespołu Szkół nr1im. Jana Kilińskiego w Pabianicach, która przeprowadziła prelekcję na temat Żołnierzy Niezłomnych oraz  uroczyście wręczyła wraz z organizatorami dyplomy i nagrody zwycięzcom i wyróżnionym uczniom w konkursie historycznym. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych zakończyliśmy 5 marca, wyruszając w drogę po bezdrożach leśnych do miejsca pamięci naszych bohaterów lokalnych – sierż. Andrzeja Jaworskiego ps.”Marianek”, „Jędruś”i Tadeusza Kuzi ps.”Viner”, „Igła”. W rajdzie pieszym uczestniczyła klasa VI, która              w konkursie historycznym uzyskała najwyższy wynik w szkole. Wędrując, zgłębialiśmy wiedzę historyczną oraz przyrodniczą. Kiedy dotarliśmy do obeliska, z dumą i powagą  oddaliśmy hołd Żołnierzom Wyklętym- dla Nas Niezłomnych…

            P.S. Gorące podziękowania za ogrom pracy, wspaniałą lekcję historii w terenie, wsparcie przy realizacji powyższego przedsięwzięcia kieruję na ręce  głównych organizatorów nietuzinkowego wydarzenia historycznego - p. Agnieszki Sysio oraz p. Zbigniewa Sysio.

             

             

            Monika Pawełczyk

        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • aby język giętki

            Rebusy, gry słowne, zabawy językowe – to tylko niektóre z elementów uatrakcyjniających spotkanie

            z językiem polskim w ramach Dnia Języka Ojczystego – 21 lutego. W naszej szkole to był nie tylko jeden dzień. Największym powodzeniem cieszyła się konkurencja, polegająca na układaniu słów. Rekordzistka /Ola Wulkiewicz/  ułożyła ich ponad sześćset. Ponadto było dyktando z „czyhaniem”, „praprapraprawnukami”, „czmychaniem” oraz innymi trudnościami. W kategorii kl. V-VI zwycięzcami zostali: Jakub Pełka, Wiktor Szewczyk i Dobrosława Sysio, w kategorii klas VII-VIII – Wiktoria Pawłowska, Tymoteusz Brandszteter oraz Kacper Wlazło.

            Można było poćwiczyć język wygłaszając przeróżne „szeleszczące” wierszyki typu: W gąszczu szczawiu we Wrzeszczu klaszczą kleszcze na deszczu.
             Podsumowaniem było obejrzenie prezentacji o historii języka polskiego i wysłuchanie wykładu profesora Jana Miodka.

            Dbajmy o nasz język nie tylko na lekcjach, w szkole, ale również pisząc SMS -y czy e-maile. Pamiętajmy o tych literach, które język polski charakteryzują: ą, ę, ź, ż, ó, ł, ć, ś.

            Bo przecież:

            Tyś nasza twierdza, tarcza,

            opieka i obrona,

            Ojczysta święta mowo,

            Bądź z serca pozdrowiona .

            /Leopold Staff/

        • WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLASY 5
          • WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLASY 5

          • W czwartek 13 lutego 2020 klasa 5 uczestniczyła w wycieczce integracyjnej. Po burzliwych sporach dotyczących repertuaru w kinie Helios w Pabianicach wybór padł na film animowany zatytułowany „Śnieżka i fantastyczna siódemka”. Bajkaod początku nas zaskoczyła bo tym razem królewna nie była piękną i zgrabną kobietą a „krągłych„ kształtów uśmiechniętą dziewczyną, która szukając swojego ojca przeżywa zabawne i pouczające przygody. Z wielkiego ekranu biło przesłanie, że prawdziwe piękno tkwi w nas samych i nie jest tym czym wydaje się na pierwszy rzut oka. Podczas projekcji filmu były słychać salwy śmiechu.

            Po opuszczeniu kina udaliśmy się do JumpParku w Ksawerowie. Po krótkiej rozgrzewce dzieci z ogromną energią przystąpiły do zabawy. Co chwilę ktoś odpadał, że ścianki wspinaczkowej i wpadał do basenu wypełnionego gąbkami czy niesiony do góry siłą sprężystości trampoliny przyjmował w powietrzu „nieanatomiczne” kształty. Zabawa była przednia. Na zakończenie zrobiliśmy sobie zdjęcie z panem trenerem, który przez cały czas swoim uważnym spojrzeniem obserwował nasze figle.

            To był bardzo udany i wyczerpujący dzień.

            Monika Włodarczyk

        • Spotkanie z aktorem Dariuszem Wieteską
          • Spotkanie z aktorem Dariuszem Wieteską

          • „…bo życie ludzkie jest najważniejsze” – spotkanie z aktorem Dariuszem Wieteską

            W dniu 7 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Mogilnie Dużym odbyło się spotkanie z aktorem - Dariuszem Wieteską.
            Uroczystość rozpoczęła się od powitania gościa. Następnie uczennice klasy piątej: Klaudia Mokracka, Ania Kalwinek i DobrusiaSysioprzedstawiły krótką scenkę dotyczącą zachowania się w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami wypadku.Słowami: „są takie chwile w życiu, kiedy musimy opanować strach i zacząć działać…bo życie ludzkie jest najważniejsze” nawiązały do motta spotkania. Kolejnym punktem programu był pokaz pierwszej pomocy przygotowany przez panią Monikę Królak i uczniów klasy ósmej : Michała, Szymona, Nikolę i Wiktorię, którzy zaprezentowali zebranym jakie czynności należy wykonać, kiedy ktoś straci przytomność. Następnie wybrzmiała piosenka zatytułowana „Rap ratowniczy”, która zachęcała wszystkich bo udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. W rolę odważnych „raperów” wcielili się uczniowie klasy piątej oraz ósmej. Piosenka ta kończyła się słowami„…odrzuć strach, wiedzę chwyć, przecież człowiek może żyć dzięki tobie…”.

            Kolejnym punktem spotkania była prezentacja multimedialna przygotowana przez nauczycielkę – panią Monikę Włodarczyk.
            Można się było z niej dowiedzieć, że aktor Dariusz Wieteska urodził w 1987 w Warszawie a wychowywał w  małej wiosce pod Rawą Mazowiecką o nazwie Gortatowice.  W dzieciństwie był ministrantem oraz grał na perkusji. W roku 2010 ukończył naukę w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie oraz zadebiutował w telewizji epizodycznymi rolami w serialu Klan. Od tego czasu wystąpił w wielu serialach, filmach krótkometrażowych,  programach i reklamach telewizyjnych to jednak największą sławę i rozpoznawalność przyniosła Dariuszowi Wietesce rola Piotra Strzeleckiego w serialu na „Na sygnale”.

            Dariusz Wieteska posiada wiele cennych umiejętności, które wzbogacają jego warsztat aktorski: jeździ motorem, zna tajniki walki wręcz i na miecze , gra na gitarze klasycznej i elektrycznej oraz perkusji.Nie boi się podejmować różnych wyzwań. Takim niewątpliwie był udział w telewizyjnych programach rozrywkowych: „Dancing with the Stars”(2018) i Dance DanceDance (2019), ponieważ wcześniej w zasadzie nie tańczył.

            Po prezentacji Dariusz Wieteska zabrał głos i opowiedział o swoim życiu oraz karierze aktorskiej.

            Prywatnie Dariusz Wieteska jest człowiekiem dla którego ważna jest przede wszystkim rodzina. Jego żoną jest aktorka Urszulą Zawadzka-Wieteska urodzona w Chicago.Aktor interesuje się motoryzacją i muzyką. Kocha psy i konie.  Marzy o dużej roli w filmie fabularnym i domku z ogródkiem.
            W tym co robi chce być  przede wszystkim sobą: „…sobą jestem sobą, mam to szczęście, bo nie wszyscy mogą".

            Dowiedzieliśmy się, że uczył się w małej szkółce podobnej do tej w Mogilnie Dużym dlatego z wielkim sentymentem powrócił w mury takiego budynku.
            W szkole ulubionym jego przedmiotem było wychowanie fizyczne. Jego talent aktorski ujawnił się przypadkiem, kiedy to podczas akademii zastąpił chorego kolegę. Od tego momentu coraz częściej angażowany był  do różnych wystąpień podczas uroczystości szkolnych. I wtedy odkrył w sobie miłość „do sceny”. Mimo to próbował iść w innym kierunku – przez rok studiował ekonomię, ale czuł, że to nie to, co chciał robić w życiu … więc zdał egzaminy do szkoły aktorskiej.

            Opowiadał o kulisach bycia aktorem, o tym jak trudno popłakać się na zawołanie, kręcić sceny w skórzanym stroju motocyklisty w trzydziestostopniowym upale czy łapać na planie filmowym niebezpiecznego węża gołymi rękami…

            Potem dzieci uczestniczące w spotkaniu zaczęły zadawać pytania aktorowi. Z odpowiedzi można było się dowiedzieć, że Dariusz Wieteska ma psa spaniela o imieniu Tosia, bardzo lubi i podziwia aktora LiamaNeesonaoraz ma za sobą doświadczenia związane z dubbingiem. Aktor przeprowadził również krótkie warsztaty aktorskie.

            Dariusz Wieteska okazał się być niezwykle miłym, sympatycznym i cierpliwym człowiekiem o wspaniałym podejściu do dzieci.Urzekł nas swoją otwartością , szczerością i naturalnością.

            Na zakończenie podziękowaliśmy naszemu gościowi zaniezwykle ciekawe i inspirujące spotkanie  oraz wręczyliśmy pamiątkowy dyplom i medal.
            Zdjęciom i autografom nie było końca…
             

            Monika Włodarczyk

        •                       Spotkanie młodzieży z Sędzią Sądu Rejonowego                          w Pabianicach – Panią Marzeną Sztajer
          • Spotkanie młodzieży z Sędzią Sądu Rejonowego w Pabianicach – Panią Marzeną Sztajer


          • 31 stycznia 2020 roku uczniowie klas: siódmej i ósmej wzięli udział w spotkaniu z Przewodniczącą II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Pabianicach – sędzią - panią Marzeną Sztajer.

            Na jednej z sal rozpraw młodzież w skupieniu wysłuchała prelekcji Pani Sędzi na temat autentycznych zdarzeń, często tragicznych w skutkach, w wyniku których  młodzi ludzie trafiali przed oblicze sądu. Pani Sędzia podkreślała, że istnieje bardzo cienka granica między wydawołoby się niewinnym żartem a przestępstwem. Na potwierdzenie tych słów przytoczyła szereg przykładów spraw karnych, w których zasądzała wyroki. Podkreśloła, jak ważne jest przewidywanie konsekwencji swoich działań i postępowanie w granicach norm prawnych.

             Pani Sędzia omówiła również zakres odpowiedzialności prawnej młodych ludzi i podała przykłady przestępstw najczęściej popełnianych przez młodzież. Wspomnieć tu należy o przestępstwach przeciwko mieniu, zdrowiu i życiu oraz przeciwko wolności (tu: groźby karalne, stalking, hejt). Musimy pamiętać o tym, że granica wolności jednej osoby kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

            Pani Sędzia wskazała również na konieczność reagowania na różne złe zachowania w tym akty przemocy i wandalizmu. Przestrzegała przed sięganiem po środki odurzające, substancje psychoaktywne, alkohol.

            Musimy pamiętać, że jesteśmy również chronieni prawem i w sytuacjach, które naruszają nasze dobro, powinniśmy szukać wsparcia u osób dorosłych, których darzymy zaufaniem.

            Podczas spotkania Pani Sędzia zapoznała młodzież z systemem kształcenia dotyczącym prawników. Poznaliśmy podstawowe zawody prawnicze: sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny. Wiemy już, jaki kolor żabotów i kołnierzy mają poszczególne togi. Sala rozpraw jest miejscem ściśle uporządkowanym. Niektórzy z nas usiedli na ławie oskarżonych, niektórzy na miejscach obrońców, inni na miejscach oskarżycieli. Nie zabrakło też widowni.

            Zwiedziliśmy również część budynku sądu, t.j. miejsce, w którym oskarżeni czekają na rozprawę oraz tzw. „niebieski pokój”,  w którym odbywają się przesłuchania dzieci.

            Dziękuję Pani Sędzi – Marzenie Sztajer za niezwykle poruszającą prelekcję. Słowa podziękowania kieruję również do Pań Doroty Kuliberdy i Moniki Włodarczyk za aktywną współpracę w realizacji treści Szkolnego Programu Doradztwa Zawodowego oraz Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.

            Być może, że spośród młodzieży, która wzięła udział w spotkaniu, ktoś zostanie prawnikiem. Ławy oskarżonych nikomu nie polecamy… jest wyjątkowo twarda, wszak „DURA LEX, SED LEX” („TWARDE PRAWO, LECZ PRAWO”).

             

            Renata Jary