• Zabawa Karnawałowa
          • Zabawa Karnawałowa

          • W dniu 31 stycznia 2020r. odbyła sie w naszej szkole zabawa karnawałowa. Nie zabrakło ciekawych przebrań. Zabawę taneczną rozpoczęły klasy młodsze, później bawiły się  klasy starsze. Ruch robi swoje, w rytmie muzyki uwolnione zostały radość, uśmiech i inne pozytywne emocje.

        • Jasełka 2019
          • Jasełka 2019

          • Co roku przed świętami Bożego Narodzenia nasi uczniowie przygotowują przedstawienie. W tym roku w nastrój świąteczny wprowadzili nas wszyscy uczniowie klasy VII zadając pytanie ,, Jak to jest z tymi świętami?'' Okazało się, ku zdziwieniu niektórych, że w święta nie jest najważniejsza choinka, prezenty, Mikołaj i jedzenie, ale najważniejsze jest przyjście na świat Zbawiciela i nasze otwarte na Jego miłość serca oraz dobro czynione innym. Siódmoklasiści sami przygotowali część tekstów i z dużą radością i naturalnością opowiedzieli o tym, co zastanawia obecnie młodych ludzi, a dotyczy prawd wiary i życia nimi we współczesnym świecie. Na zakończenie śpiewaliśmy wspólnie kolędy, a uczniowie klasy III zaśpiewali przepiękną pastorałkę ,, Od serca do ucha'' przygotowaną  z p. Pauliną Cukrowską. Nasze spotkanie uświetnili swoją obecnością : pan Robert Jarzębak - wójt Gminy Dobroń, pani Inspektor Oświaty, pan Janusz Szerffel - przewodniczący Rady Gminy, pan Andrzej Nowicki - były dyrektor naszej szkoły oraz pani Agnieszka Mokracka - zastępca przewodniczącego Rady Rodziców. Były życzenia, podziękowania oraz łamanie się opłatkiem. Życzenia błogosławieństwa Bożej Dzieciny niech otulą wszystkich naszych Przyjaciół. Zdrowych i radosnych Świąt!

            Ewa Bernasiak

        • „Mikołajek” w teatrze…
          • „Mikołajek” w teatrze…

          •  

            W czwartek 12 grudnia byliśmy na spektaklu „Przygody Mikołajka” w Teatrze Arlekin w Łodzi. Obejrzeliśmy sceniczną adaptację utworów Sempé i Goscinny’ego – będących opowieścią o szkolnych i domowych perypetiach Mikołajka i jego najbliższych kolegów: Alcesta, który ciągle je, Gotfryda, który dostaje od bogatego taty najfajniejsze prezenty, Rufusa, który ma ojca policjanta i myśli, że może rozrabiać bardziej niż inni, i najgorszego z całej klasy Kleofasa, który jest jednak dobrym kolegą. Po raz pierwszy mieliśmy okazję obejrzeć przygody tego sympatycznego, niesfornego  chłopca na deskach teatru. Wcześniej czytaliśmy książkę i  oglądaliśmy film. Aktorów wyróżniały barwne, ciekawe kostiumy oraz maski, które zrobiły na nas duże wrażenie. Widowisko było bardzo dynamiczne. Szczególnie podobała nam się jedna z ostatnich scen i ciekawa choreografia, którą stworzył, znany z programu „You Can Dance”,  Maciej Florek. Scenografia nie była zbyt bogata, ale interesujące rekwizyty dodawały uroku przedstawieniu. Wyjazd, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV i VI zorganizowała p. Magdalena Sokołowska.

            Zofia Donifacy i Jakub Pełka kl. VI

        • Mikołaj nie zapomniał
          • Mikołaj nie zapomniał

          • Święty Mikołaj istnieje, jeśli tylko chcemy uwierzyć w to, że czynienie dobra i niespodzianek dla bliskich sercu osób jest zwyczajnie możliwe i niesie z sobą wiele radości.  

            6 grudnia przekonaliśmy się o tym, że święty Mikołaj o nas pamięta. Kolejny już raz zawitał do naszej szkoły i obdarował każdego słodkim upominkiem.  Z tego, co usłyszeliśmy, miał nie lada problem z dotarciem do nas, bowiem przy braku śniegu ciągnięcie sań przez reniferki, to „wyższa szkoła jazdy”.  Ale cieszymy się, że nawet wobec takich przeciwności pogodowych, mieliśmy okazję się z Nim spotkać.

            eRJot

        • Spotkanie z autorem p.Pawłem Wakułą
          • Spotkanie z autorem p.Pawłem Wakułą

          • W dniu 5 grudnia 2019r. odbyło się w naszej szkole autorskie spotkanie  z p. Pawłem Wakułą, zorganizowane przez p. Ewę Bernasiak.  W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. W związku z tym, że to spotkanie było wpisane w obchody  Dni Naszego Patrona  uczniowie klasy V : Piotr Kuliberda, Alicja Nastarowicz, Kacper Sobczak i Dobrosława Sysio  przedstawili scenki z życia Wł. St. Reymonta oraz wywiad z pisarzem.

            Po tym akcencie Dnia Patrona, p. Paweł Wakuła  przystąpił do snucia barwnych opowieści o  bohaterach swoich książek. Wszyscy  słuchali z zapartym tchem historii o Jagielle,  Sześcioptaku, Kolumbie i wielu innych postaciach. W trakcie spotkania autor wykonał kilka rysunków przedstawiających bohaterów swoich książek, czym wzbudził ogromny zachwyt wszystkich uczniów naszej szkoły..

            Przekazując swoją wiedzę historyczną w sposób dowcipny zachęcił uczniów do poznawania historii Polski. Dużą atrakcją były pamiątkowe podpisy i indywidualne rysunki złożone przez autora w zakupionych książkach o intrygujących tytułach ,, Jajecznica Kolumba'', Jagiełło pod prysznicem'' itp.

            To było bardzo ubogacające i radosne spotkanie z rysownikiem i pisarzem. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze okazja, aby zaprosić p. Pawła Wakułę do naszej szkoły. Dzień Patrona został wspaniale uczczony.

             

            Ewa Bernasiak

             

            Paweł Wakuła 

            (ur. 24 czerwca 1965 we Wrocławiu)

            – polski rysownik prasowy, ilustrator, pisarz

            – absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu 

            – dyplom w pracowni prof. Wojciecha Sadleya w roku 1991. Publikował rysunki satyryczne m.in. w „PC World Computer”, „Super Expressie” „Gilotynie”, „Wędkarzu Polskim”, „Expressie Ilustrowanym”„Przeglądzie Sportowym”,  od roku 1995 związany z „Tygodnikiem Angora” oraz „Angorką” dodatkiem dla dzieci (i nie tylko), dla których tworzy rysunki, collage, humoreski.

            Ewa Bernasiak

             

        • Święto polskiej literatury
          • Święto polskiej literatury

          • Święto  Patrona szkoły Wł. St. Reymonta w tym roku to nie jeden dzień, ale cykl różnych działań. Z tej okazji wcześniej odbyły się konkursy: Wiedzy o Życiu Pisarza oraz Konkurs Literacki „Moje spotkanie z Reymontem”.

            Od kilku dni na szkolnym korytarzu znajduje się wystawa przygotowana przez grupę uczniów z kl. VIII i IV. Można obejrzeć na niej zdjęcia, rękopisy, listy Reymonta do brata oraz liczne wydania jego książek. Dla młodszych uczniów przygotowane są tematyczne puzzle

            i kolorowanki. Uczniowie klasy szóstej przygotowali broszurę o życiu i twórczości Noblisty, a piątoklasiści uświetnili spotkanie z pisarzem  p. Pawłem Wakułą inscenizacją o Reymoncie.

            W czasie jednej z przerw zostały ogłoszone wyniki w wyżej wspomnianych konkursach i wręczone nagrody.  Najlepszymi znawcami życia pisarza okazali się: Wiktor Szewczyk –I miejsce, Sylwia Sysio – II miejsce oraz Katarzyna Kuliberda – III miejsce.

            W konkursie literackim laureatami zostali: Hanna Bartczak – I miejsce, Julia Mańka – II miejsce, Maja Puchalska – III miejsce. W kategorii klas IV-VI: Dobrosława Sysio – I miejsce, Kacper Hajzer – II miejsce, Wiktoria Nowacka – III miejsce.

            Działania związane z upowszechnianiem wiedzy o Wł. St. Reymoncie oraz konkursy przygotowała p. Magdalena Sokołowska.

            Czwartek, piątego grudnia był prawdziwym świętem polskiej literatury i spotkaniem w trzech czasach – przeszłym, który należał do  Reymonta, teraźniejszym, którego przedstawicielem jest  p. Paweł  Wakuła i przyszłym, który miejmy nadzieję, będzie należał do nas, do naszej koleżanki Hanny Bartczak – laureatki Wojewódzkiego Konkursu Literackiego.

            Przed nami jeszcze wiele zadań, związanych z postacią naszego patrona. Z pewnością równie ciekawych. Ich zwieńczeniem będzie 7 maja – rocznica urodzin Reymonta.

             

            Maja Puchalska

            Julia Mańka

            Kl. VII

        • Andrzejki
          • Andrzejki

          • W środę 27. listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas VI-VIII, która w całości została przygotowana przez młodzież naszej szkoły. Uczniowie zatroszczyli się nie tylko o słodkie i słone przekąski oraz napoje, ale także zapewnili profesjonalne nagłośnienie i stworzyli własną listę przebojów. Również przed zabawą własnoręcznie przystroili świetlicę lampkami i wykonanymi przez siebie napisami. Całość imprezy w świetnym stylu poprowadził Kuba Antonowicz z klasy VIII.

        • Profilaktyka uzależnień
          • Profilaktyka uzależnień

          • Gabriel Fleszar to polski muzykwokalista i autor tekstów. Członek zespołu Candida. W listopadzie odbyło się w szkole w Dobroniu spotkanie z tym artystą w ramach profilaktyki uzależnień. Opowiadania z życia wzięte przplatane śpiewem z akompaniamentem gitary przybliżyły uczniom zagrożenia jakimi są palenie tytoniu, alkohol, narkotyki i ich skutki. Pan Fleszar przestrzegał przed tymi używkami, by nie zmarnować swojego życia.

            Agnieszka Woźniak

        • Historycznie i Teatralnie ...
          • Historycznie i Teatralnie ...

          • Bohaterami tej opowieści są  uczniowie klasy V. Jak zawsze chętni na wyzwania, przygotowali nietypową lekcję historii. Zaprosili  mnie do malowniczej Hellady, na górę Olimp –siedzibę bogów greckich.  Jakże miło było zobaczyć  Zeusa, mądrą  Atenę, cudowną Afrodytę, Posejdona… i posłuchać ich opowieści.

             

            Gratuluję wspaniałych kreacji…

                                                                                                                                                              Monika Pawełczyk

        • Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

          • W piątek 22 listopada 2019r. uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Podczas pierwszej części spotkania dzieci wysłuchały rad i historyjek związanych z wartością czytania książek od krasnali, w  rolę których wcieliły się uczennice z aktywu bibliotecznego: Maria Angiel, Magdalena Plucińska i Katarzyna Szymczyk. Po obejrzeniu przedstawienia dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek i zdać egzamin ze znajomości bajek i baśni oraz poznać zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Na zakończenie złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki i korzystać z księgozbioru według regulaminu. Następnie zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało zakładkę. Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

             Ewa Bernasiak

        • Wymiana uczniowska z Dörpen
          • Wymiana uczniowska z Dörpen

          • Grupa 16 uczniów z gminy Dobroń (w tym 4 uczniów naszej szkoły) wraz z opiekunami, Wójtem gminy Dobroń panem Robertem Jarzębakiem i Przewodniczącym Rady Gminy panem Januszem Szerfelem w niedzielę, 18 listopada b.r., wyjechała na wymianę uczniowską do partnerskiej gminy Dörpen w Niemczech.

            Pobyt trwał 6 dni, a uczniowie byli w tym czasie zakwaterowani u niemieckich rodzin. Nasi niemieccy koledzy przygotowali nam naprawdę bardzo bogaty program, w którym nie było czasu na nudę.

            W ramach programu uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych w Oberschule Dörpen, gdzie serdecznie powitał nas dyrektor szkoły – pan Peter Schade. W fabryce papieru „UPM Nordland Papier” uczestniczyliśmy w warsztatach rękodzielniczych – czerpaliśmy papier zgodnie z recepturą sprzed 200 lat.

            W kolejnym dniu pobytu udaliśmy się do miasta Leer, aby podziwiać zabytki architektoniczne niemieckich miast w tamtejszym parku miniatur. Szczególnie utkwiły nam w pamięci osobliwości Berlina – stolicy Niemiec.

            Z pewnością ważnym punktem naszego pobytu była wizyta na cmentarzu, na którym spoczywa 31 polskich żołnierzy poległych w kwietniu 1945 r w walkach na terenie Emsland. Zwiedziliśmy również były obóz koncentracyjny Esterwegen.

            W trakcie pobytu zostaliśmy zapoznani z procesem produkcji największych i najbardziej luksusowych statków wycieczkowych na świecie. W mieście Papenburg w stoczni „Meyer-Werft”, którą zwiedziliśmy, powstał pierwszy na świecie statek napędzany wyłącznie skroplonym gazem ziemnym. Niektórzy uczniowie usłyszawszy informację, że stocznia przez kolejne lata będzie przyjmować nowych pracowników, zaczęli planować w niej swoje kariery. :)

            W ostatnim dniu pobytu wzięliśmy udział w obchodach 40- lecia istnienia szkoły w Dörpen. Była to szczególna okazja do złożenia podziękowań władzom Gminy Dörpen oraz dyrekcji Oberschule Dörpen za serdeczne przyjęcie naszej grupy. Obok pana Wójta – Roberta Jarzębaka w naszym imieniu wystąpiła przewodnicząca samorządu uczniowskiego - Nikola Donifacy.

            W dniu powrotu za sprawą państwa Leny i Rainera Schulz-Bender zwiedziliśmy holenderską twierdzę Bourtange, jeden z niewielu tego typu zabytków zamieszkałych po dzień dzisiejszy przez zwykłych ludzi.

            Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Jaqueline Sanders, która nie odstępowała nas "nawet na krok" i służyła pomocą w tłumaczeniu rozmów.

            Dzięki tej wymianie nasi uczniowie zwiedzili dużo miejsc, poznali kulturę państwa, z którym sąsiadujemy, spróbowali swoich umiejętności językowych i nawiązali koleżeńskie relacje ze swoimi niemieckimi rówieśnikami. Była to też okazja do integracji uczniów z trzech naszych gminnych szkół.

            Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

            Tomasz Szafarz

             

        • Literacki sukces
          • Literacki sukces

          •  

            Uczennica naszej szkoły Hanna Barczak wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Literackim „W świecie wartości moralnych”. W tym roku odbył się pod hasłem „Czym jest piękno?”. Udział został zwieńczony sukcesem. Hania zajęła III miejsce. Praca, którą napisała zawierała wiedzę z różnych dziedzin: literatury, malarstwa, rzeźby oraz filozofii. Niezwykle ciekawa rozprawka, przykłady dzieł i ich opis, liczne cytaty, świadczą o dużym talencie literackim uczennicy, jej dociekliwości i analitycznym podejściu do tematu. Praca dojrzała i bogata w treść, może być doskonałym źródłem wiedzy dla innych.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

            Magdalena Sokołowska

        • Zgłębiamy wiedzę o Wł. St. Reymoncie
          • Zgłębiamy wiedzę o Wł. St. Reymoncie

          • W szkole realizowany jest projekt edukacyjny pod hasłem „Reymont – nasze opowieści o niezwykłym pisarzu”. Jego cele to przede wszystkim: poszerzenie wiedzy na temat życia i twórczości pisarza, rozwijanie kompetencji takich jak kreatywność, innowacyjność, rozwijanie zainteresowania kulturą w środowisku lokalnym, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień.

            Zadania projektu przydzielone zostały sześciu zespołom, uczniom klas IV – VIII. Wykonanie ich rozłożone jest w czasie od listopada 2019 r. do maja 2020 r.

            Oto działania, których podjęli się uczniowie:

            Grupa 1

            Wykonanie prezentacji multimedialnej o Reymoncie.

            Grupa 2

            Przygotowanie broszury o życiu i twórczości pisarza.

            Grupa 3

            Przygotowanie wystawy okolicznościowej z okazji Dnia Patrona.

            Grupa 4

            Przygotowanie spektaklu „Wielkanoc u Boryny”.

            Grupa 5

            Opracowanie programu jednodniowej wycieczki do Lipiec Reymontowskich.

            Grupa 6

            Redagowanie artykułów na stronę internetową.

            Ponadto uczniowie piszą opowiadania twórcze, sprawdzają swoją wiedzę o pisarzu, m.in. biorąc udział w Ogólnopolskim Konkursie w Lipcach Reymontowskich. W trakcie realizacji zadań niezbędna będzie współpraca z bibliotekami i Kołem Gospodyń Wiejskich w Mogilnie Małym. Bardzo liczymy również na wsparcie Wójta Gminy Dobroń.

            W bieżącym roku, 13 listopada minęła  95. rocznica otrzymania przez Reymonta Nagrody Nobla, a w przyszłym roku szkoła będzie świętować 20. rocznicę nadania imienia.

            Projekt bierze udział w konkursie, organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era. Trzymajmy  kciuki!

            M. Sokołowska

        • Akcja „Szkoła pamięta”
          • Akcja „Szkoła pamięta”

          • Szanowni Państwo,

            w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

            Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

            W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

            Łączę wyrazy szacunku Anna Ostrowska Rzecznik Prasowy MEN

        • Owocowo – warzywne zwierzaki
          • Owocowo – warzywne zwierzaki

          • To tytuł wystawy przygotowanej przez uczniów kl. IV, VI i VII. Wystawy kolorowej, pachnącej i smacznej. Wśród słoni, delfinów, urokliwych ananasowych sów królowały winogronowe jeże.  Aromat unoszący się nad wystawą, bajecznie kolorowe  modele wręcz zapraszały do degustacji. Tego dnia na pewno wszyscy uczniowie dostarczyli swemu organizmowi odpowiednią porcję witamin.

            Jolanta Urbańska

        • Historia dla najmłodszych – Pociąg do wolności…
          • Historia dla najmłodszych – Pociąg do wolności…

          • W ramach akcji „ Listopadowe dni dla Niepodległej” miałam okazję zaprosić moich wychowanków w niezwykłą podróż w czasie. Uczniowie klas I-VI wraz ze swoimi opiekunami, 25 listopada przybyli na stację – MOGILNO DUŻE, aby rozpocząć wyprawę – ku wolności.  Zasiedliśmy wygodnie w wagonach , wsłuchując się w opowieść o losach naszej ojczyzny. Byliśmy świadkami wydarzeń jakie rozegrały się na przestrzeni 123 lat niewoli. Kiedy nasza podróż dobiegła końca- wiedzieliśmy już na pewno „ Co to jest niepodległość…”

                                                                                                                                                         Monika Pawełczyk

        • Gazetkolandia historii …
          • Gazetkolandia historii …

          • Gazetkolandia historii …

               W naszej szkole mamy wielu miłośników , pasjonatów przeszłości… Historia jest niewątpliwie cząstką życia każdego z Nas, dlatego tez cieszy fakt, iż młodzi ludzie chcą zgłębiać jej tajemnice. Dowodem na to jest udział 18 uczniów w konkursie „Gazetkolandia historii”. To okazja zdobywać wiedzę nie tylko na lekcji, ale również śledzić losy bohaterów, wydarzeń , czytając wieści z gazetek patriotycznych. Pierwsza edycja konkursu odbyła się pod hasłem: „Drogi Polaków do niepodległości …”

            Gratulacje i wyrazy uznania dla wszystkich uczestników, a w szczególności dla laureatów:

            Dawida Szymczyka  - I miejsce.

             Julii Mandat i Jakuba Pełki - II miejsce .

            Bartosza Smolarka i Wiktora Szewczyka – III miejsce.

            Do usłyszenia niebawem…

            Monika Pawełczyk

        • Śpiewanie pieśni patriotycznych
          • Śpiewanie pieśni patriotycznych

          • W tym roku przypada 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.W dniu 19 listopada odbyło się w naszej szkole uroczyste śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich. Pieśni patriotyczne zawierają odniesienia do najważniejszych wydarzeń historycznych. Przywołują one nie tylko ważne, radosne momenty naszego kraju, ale również  te trudne. Wspólne ich śpiewanie jest naszym hołdem dla ludzi, którzy walczyli o niepodległość.

            Łukasz Seta

        • Gminny Konkurs Recytatorski
          • Gminny Konkurs Recytatorski

          • Opowiem o Polsce…

            Już po raz siódmy, tym razem 14 listopada 2019 r.,  odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Recytatorski  pod hasłem „Wierszem opowiem o Polsce…” zorganizowany przez p. Magdalenę Sokołowską.

            Uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych z Mogilna Dużego, Dobronia i Chechła.

            Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Nowacka, Julia Mańka, Kacper Wlazło i Kacper Sobczak.

            Do komisji konkursowej zostali zaproszeni: p. Marta Maciszewska, inspektor ds. oświaty w Gminie Dobroń, p. Marzena Madej, kierownik Gminnej Biblioteki w Dobroniu oraz p. Janusz Ziarnik, pedagog, pisarz.

            Uczniowie recytowali  utwory, których tematem była Polska. Wśród prezentacji znalazły się teksty W. Szymborskiej, A. Słonimskiego, C. K. Norwida,  J. Kofty, T. Kubiaka,

            K. I. Gałczyńskiego, J. Słowackiego. Odświętna atmosfera z pobrzmiewającym jeszcze w tle Świętem Niepodległości sprzyjała obcowaniu z poezją, trudną ale  piękną.

            W przerwie, pozostając dalej w patriotycznym klimacie, zaprezentowali się laureaci Szkolnego Konkursu Krasomówczego „Opowiem wam o mojej ojczyźnie” Szymon Górny z kl. VIII i Kacper Sobczak z kl. V. Organizatorką tego konkursu była p. Monika Błaszczyk. A o oprawę muzyczną zadbała p. Aleksandra Retkiewicz, przygotowując z uczniami koncert na wiele instrumentów.

            Po przerwie jury ogłosiło werdykt.

             I miejsce zajęła Julia Mańka z kl. VII naszej szkoły!

            Przyznano dwa II miejsca dla  Klaudii Ciniewskiej ze S.P. w Chechle i Bartosza Górniaka

            ze S.P. w Dobroniu.

            Miejsce III przyznano Jakubowi Rutkowskiemu ze S.P. w Chechle.

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe,  ufundowane i wręczone przez   Wójta Gminy Dobroń p. Roberta Jarzębaka. Istnieje  wiele sposobów na wyrażenie swojego patriotyzmu, a jednym z nich jest właśnie obcowanie z  polską poezją, czego wyraz dali wszyscy uczestnicy tego konkursu.

            Wielkie gratulacje!!!

            Dzisiejsze zmagania można podsumować fragmentem jednego z prezentowanych wierszy Jonasza Kofty.

            „Wiem na pewno, że ze sobą zostaniemy

            Chociaż życie nam układa się nieprosto

            Nie możemy rozstać się trzasnąwszy drzwiami

            Moja miła, moja droga

            Moja Polsko!” 

            M. Sokołowska

        • Kolejny sukces w Lipcach!
          • Kolejny sukces w Lipcach!

          • Nasza szkoła już po raz czwarty  wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Życiu i Twórczości Wł. St. Reymonta, który odbył się w Lipcach Reymontowskich

            13 listopada. Szkołę reprezentowały trzy  uczennice z klasy siódmej: Hanna Bartczak, Julia Mańka i Maja Puchalska w kategorii II oraz trzy uczennice z klasy szóstej: Julia Grobelna, Maria Angiel i Wiktoria Nowacka  –w  kategorii I.   Zgłębiały one tajniki biografii pisarza

            oraz niełatwą lekturę I i II tomu powieści „Chłopi”. W efekcie konkursowych zmagań

            po dwóch etapach, pisemnym i ustnym finalistkami zostały: Julia Grobelna  -  II miejsce i Maria Angiel  - V miejsce.

            Jak co roku konkurs był bardzo trudny, a pytania niezwykle szczegółowe, zarówno te, dotyczące biografii jak i powieści.

            Tym większe brawa i gratulacje dla wszystkich uczestniczek a w szczególności laureatek!

            Dla przybliżenia charakteru pytań  zacytujmy kilka z nich:

            • Jakie imiona nosili rodzice Kuby?
            • Kiedy nastąpiła pierwsza nominacja Reymonta do Nagrody Nobla ?
            • Jak nazywał się kościelny w Lipcach?
            • Gdzie był wydany bankiet na cześć Reymonta w 1909 r.?
            • Dokąd wyjechał Reymont w 1885 r. z rodziną Jakimowiczów?
            • Podaj  imiona dzieci Boryny .
            • Kto odwiedził Borynów w noc wigilijną?
            • Jak nazywał się adwokat Reymonta, który prowadził jego sprawę po katastrofie kolejowej?
            • O co Jagusia prosiła Agatę na jarmarku w Tymowie?
            • O co Boryna obwiniał dwór?
            • Jaką historię opowiedział Rocho w czasie obierania kapusty?

            Oprócz udziału w  konkursie zwiedziłyśmy  również Muzeum Regionalne z Izbą Pamięci, poświęconą Nobliście oraz Muzeum Czynu Zbrojnego.

            Jeszcze raz wielkie gratulacje i podziw za trud włożony w opanowanie tekstów!

            Magdalena Sokołowska